Vergi uyuşmazlıklarının çözüm yolları, uyuşmazlıkların yargısal çözümünün diyarbakır vergi mahkemesi örneğinde incelenmesi
Methods of resolving tax disputes, examining the judicial resolution of disputes in the example of diyarbakir tax court
- Tez No: 954093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GEYİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Vergilendirme işlemi tesis edilirken kamu yararını gözeten idare ile menfaatleri zarara uğrayan mükellef arasında uyuşmazlıklar meydana gelebilmektedir. Çıkan uyuşmazlıklara ilişkin mükelleflerin önünde iki çözüm yolu bulunmaktadır. Bunlardan birincisi barışçıl çözüm yolu olarak nitelendirilen idari çözüm yollarıdır. İkinci yol ise yargı olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarafların karşılıklı olarak anlaşmasından doğan idari çözüm yolu zaman, maliyet ve emek açısından taraflara tasarruf sağlamakla birlikte etkin olarak kullanılmadığı takdirde uyuşmazlıklar yargıya intikal edebilmektedir. Yargı önüne gelen uyuşmazlıklar mükellef ve idare açısından zaman, maliyet ve emek açısından olumsuzluklar doğurabilmektedir. Yapılan bu çalışmada Diyarbakır Vergi Mahkemesi'nde 2018 – 2023 yılları arasında açılan dava sayısı, türü ve verilmiş karar türü açısından bir tasnif yapılmıştır. Elde edilen veriler ışığında da vergilendirme sürecine ilişkin kapsamlı sorunların varlığı görülmüş olup çalışmanın sonunda tesis merci idare ile mükellef kaynaklı hatalar ve bu hataların çözümüne ilişkin çözüm önerinde bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
While the taxation process is being established, disputes may occur between the administration that Decrees the public interest and the taxpayer whose interests are violated. There are two ways of solution for taxpayers related to the disputes that arise. The first of these is administrative solutions, which are characterized as a peaceful solution. The second is the judicial way in which the solution is final. The administrative solution method arising from the mutual agreement of the parties provides savings to the parties in terms of time, cost and labor, but if it is not used effectively, disputes may be transferred to the judiciary. Disputes that come before the judiciary provide disadvantages in terms of time, cost and labor for the taxpayer and the administration. In this study, a classification was made in terms of the number, type and type of Decrees filed at the Diyarbakir Tax Court between 2018 and 2023, and in the light of the data obtained, the existence of comprehensive problems related to the taxation process was observed, and at the end of the study, the facility authority administration and the taxpayer–caused deficiencies and solutions to these deficiencies were proposed.