Mekke'nin Fethi
The conquest of Mecca
- Tez No: 230697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AZİMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, kendi döneminde putperestlik dünyasının merkezi kabul edilen Mekke'nin fethedilmesi olayını inceliyoruz. Bu fetih, İslam'ın asırlar boyu sürecek olan tarihi açısından önemli bir basamak oluşturmasından ötürü üzerinde önemle durulması gereken bir olaydır. Bu nedenle İslam tarihi açısından önemli olan bu fethi her yönüyle incelemek istiyoruz. Böyle bir çalışma konusu seçmemizdeki amacımız, bu fethe götüren sebepleri incelemek, fethin oluş şekline temas etmek ve fethin sonuçlarını ve etkilerini tespit etmektir.Bu çalışmayı giriş ve dört bölüm halinde ele almaya çalıştık. Giriş kısmında Mekke'nin tarihçesi, fetih kavramı ve İslam Tarihi'nde fetihlerin önemi ve Mekke'deki ortam ele alınmıştır. Birinci bölümde Hz. Peygamber (s.a.v.) ve Kureyş arasında imzalanan Hudeybiye Antlaşması ve sonuçları üzerine genel bir bakış, Mekke'nin anlaşmayı bozması, Hz. Peygamber (s.a.v.)'in Medine'den yola çıkışı ve Mekkelilerin İslam ordusunu gözetlemek için liderleri Ebu Süfyan'ı göndermesi, Ebu Süfyan'ın Hz. Peygamber (s.a.v.)'le buluşması ve Müslümanların Mekke'ye girişinin engellenmesi için bir kısım Kureyşlilerin toplanması işlenmiştir. İkinci bölümde ise fetih hazırlıkları, Mekke'den hareket edilmesi, Mekke'ye giriş, İslam ordusunun sağ, sol ve kalb olmak üzere üç koldan Mekke'ye girişi, el-Lît mevkiinde, Mekkelilerin Halid b. Velid ve birliğine karşı çatışmaya girişmeleri, Mekkelilere eman verilişi ve daha önce işledikleri suçlardan ötürü kanları heder edilen bazı şahısların cezalandırılışı veya affedilişi konusu işlendi. Üçüncü bölümde Fethi sonrası gelişmelere değindik. Bunlar arasında Kâbe ve çevresinin putlardan arındırılışı, Fetih hutbesi, Mekkelilerin Hz. Peygamber (s.a.v.)'e beyatları, Cezîmeoğulları Olayı vb. konuları ele aldık. Dördüncü bölümde ise bu büyük fethin Mekke ve çevresindeki yankıları çerçevesinde Huneyn ve Taif Seferleri'ne temas ettik. Aynı bölüm kapsamında Hz. Peygamber (s.a.v.)'in Mekke'de kalış süresi ve Mekke'den Medine'ye dönüşünden söz ettik.
Özet (Çeviri)
In this study, We examine the event that it is conquered of Mecca which was accepted the center of world?s idolatry. This conquest is has to be considered it important because of constitute an important step for the Islamic history that it will continue for centuries. Because of this we want to examine the conquest of Mecca with all sides because of importance for the Islamic history. We purpose to examine the reasons of conquest and to touch on formation of it and to determine effects and results of it.This study consist of introduction and four chapters. In the introduction short history of Mecca, concept of conquest and important of conquests at the Islamic history. circumstance of Mecca before the conquest subjects have been treated. In the first chapter, a general view to The Hudaybiyah Pact which signed between The Prophet (p.b.u.h.) and Korays and its results and to violate of Korays The Pact, The Prophet?s (p.b.u.h.) exit from Medina and sending of Korays Abu Sufyan for watching The Islam Army secretly and to meet Abu Sufyan with The Prophet (p.b.u.h.) and being collected of some Korays for obstructing have been emphasized. In the second chapter, preparations of conquest, to be begun to act to Mecca, entry of Moslems to Mecca, and entry of The Islam Army to Mecca from three column that they are right, left and heart. Skirmishing of people who lived Mecca opposing to Khalid b. Velid and his union on al-Lît place, being forgived to Korays, to be punished and to be forgived some people who had been ordered death of them because of commiting crimes ago have been treated. In the third chapter, We refered to events which have been after the conquest. Among these events: to be purified Kâbe and its environment from idols, The Khutba of the conquest, Acknowledging of Korays to The Prophet (p.b.u.h.) and the events of Sons of Cezîmah etc. And In the fourth chapter, about echos of the conquest in Mecca and its environment; Honayn and Taif Wars, in the same chapter staying of The Prophet (p.b.u.h.) in Mecca and his turning from Mecca to Medina have been mentioned.