Bilgi ekonomisinin yarattığı değişimler doğrultusunda Türkiye'nin mevcut durum analizi
An analysis of the present situtation in Turkey as a result of changing to a knowledge economy
- Tez No: 230698
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmada bilgi ekonomisi olarak adlandırılan yeni ekonomik yapının yarattığı temel değişimlerin aktarılması, bu değişimler doğrultusunda istatistiki veriler yardımıyla Türkiye'nin Dünya'daki konumunun analizi ve öncelikli hedeflerin tespiti amaçlanmıştır.İlk bölümde tarım toplumundan bilgi toplumuna geçiş süreci ve özellikle ekonomik hayattaki değişimler işlenmiştir. İkinci bölümde öncelikle bilgi, ekonomi ve bilgi ekonomisi kavramlarına değinilmiş ve bilgi ekonomisinin ortaya çıkış süreci aktarılmıştır. Ayrıca bilgi ekonomisinin temel özelliklerine ve bilgi ekonomisinin temelini oluşturan bilgi iletişim teknolojisi ile elektronik ticaret olgusuna değinilmiştir.Üçüncü bölümde bilgi ekonomisinin makroekonomik etkilerine, elektronik devlet ve inovasyon kavramlarına ve ayrıca inovasyonun temelini oluşturan araştırma-geliştirme, patent, eğitim ve beyin göçü konularına değinilmiştir.Dördüncü ve son bölümde bilgi ekonomisinin bahsedilen etkileri doğrultusunda istatistiki veriler yardımıyla Dünya'da ve Türkiye'de yaşanan gelişmeler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to explain the main changes in the new economical structure, called knowledge economy, to analyze the situation in Turkey and in the world in relation to these changes according to statistically data, and to determine priority goals.In the first section, the transition process from an agricultural society to a knowledge society in relation to changes in human life is investigated. In the second section, the concepts of knowledge, economy and knowledge economy are explained and the appearance of a knowledge economy described. Furthermore, the basic properties of knowledge economy and e-commerce with the information communication technology which forms the basis of a knowledge economy are identified.In the third section, the effects of a knowledge economy on macroeconomics, innovation based research-developments, patents, education, and brain drain, and also the concepts of innovation and electronic government are mentioned.In the fourth and last section, the developments in Turkey and in the world resulting from the effects of a knowledge economy are analyzed with the aid of statistical data.