Adaptif veri hızı ölçüm sistemi
Adaptive data rate measurement system
- Tez No: 23070
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜZÜNALP ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada sayısal haberleşme sistemlerinde haberleşme hızının (Baud rate- Data rate) ölçüm ve değerlendirilmesi ve bunu yerine getirecek bir elektronik sistemin gerçekleştirilmesi konusu araştırıldı. Sayısal haberleşme sistemlerinde sen bilginin (dala) saniyedeki gönderme hızı“Baud Rate”, HF bandında 50 Baud'dan 19200 Baud'a kadar farklı değerlerde olabilir.(Bilgisayarlarda bu hızın günümüzde 52000 Baud'a kadar çıktığı bilinmektedir). Haberleşme hızlarının ölçümünde gereken deteksiyonu sağlamak için önce Analog Faz Kilitli Halkalarla (PLL-Phase Locked-Loops) ilgili gerekli teorik araştırmalar yapıldıktan sonra bir sezici devre deneysel olarak gerçekleştirildi. Deteksiyon için gerekli parametreler elde edilmesine rağmen bazı dezavantajlarından dolayı bu devreden vazgeçilerek, daha üstün performans karakteristiklerine sahip Sayısal Faz Kilitli Halkalarla ilgili gerekli teorik araştırmalar yapılarak devresi deneysel olarak gerçekleştirildi. Devrenin dışarıdan kontrol edilebilir olması özelliği dolayısıyla sistemle uyum içerisinde çalışabilecek bir mikroişlemci dizaynı yapılarak sonuçta HF bandında kullanılan sayısal haberleşme hızlarını ölçebilecek kapasiteye sahip bir“ADAPTİF KONTROL VE ÖLÇÜM SİSTEMİ”gerçekleştirildi. * (Patent Pending - Patent Müracaatlı) Anahtar Kelimele: Sayısal Haberleşme, Baud Hızı, Analog Faz Kilitli Halka, Sayısal Faz Kilitli Halka,Adaptif Kontrol.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the feasibility of Electronics systems for measurement of Data- Baud Rate in communication systems was researched. Data transmit rate per second of serial data in Digital communication systems (Baud Rate) may be different value in HF bands from 50 Baud to 19200 Baud. (As known, the communication Rate through the Computers is maximum 52000 Baud.) After teoritical research PLL (Phase Locked Loops), an experimental detection circuit was built up for necessary detection in measurement of Communication rate (Baud Rate). Necessary parameters were obtained but, these parameters had some disadvantage so, circuit that, possess superior performance characteristic, was built up experimentaly by using DPLL (Digital Phase Locked Loops). Detection circuit being controlled externally so, all mentioned controllshave been done with a microprcessor. As a result in HF bands, a“ADAPTIVE CONTROL AND MEASUREMENT SYSTEM”was built up to measure all digital data rates. * (Patent Pending - Patent Miiracaath) :eyWords digital Communication.Baud Rate.Analog Phase-Locked Loops,Digital Phase-Locked Loops, Adaptive Control.