Ankara koşullarında farklı ekim zamanlarının ıspanakta (Spinicia oleracea var. inermis) tohum verim ve kalitesi üzerine etkileri
The Effect of different sowing times on the seed yield and quality of spinach (Spinacia oleracea var. inermis) in Ankara
- Tez No: 23071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHSAR YANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma, Ankara koşullarında ıspanak (Spinacia oleracea var, inermis) tohumu üretimi için en uygun ekim zamanının saptanması amacıyla 1990-1991 yıllan arasında yapılmıştır. Ankara Merkez ve Haymana olmak üzere iki farklı yörede yürütülen araştırmada, ıspanak tohumları yörelere göre sn-asıyla sekiz (Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim) ve yedi (Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül) farklı zamanda ekilmiştir. Çalışmada her ekim zamanı için çıkış zamanı (gün) çıkış oranı (%), çiçek sapı uzunluğu (cm), ilk çiçeklenme tarihleri, erkek ve dişi bitki oranlan (%), ilk tohumIV oluşum ve hasat tarihleri, tohum verimleri (g/bitki, g/m2), 1000 dane ağırlığı (g), 1 g 'da bulunan tohum sayısı, çimlenme ve çıkış oranları (%), ortalama çimlenme ve çıkış süreleri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, yöreler arasında yukarıda belirtilen özellikler bakımından önemli bir fark olmadığı; tohumluk üretimi yönünden en uygum ekim zamanının Eylül ve Mart ekim dönemleri olduğu belirlenmiştir. Her iki yörede de sonbahar ekimlerin den yazlık ekimlere doğru gidildikçe, tohum ekiminden çiçeklenme ve hasada kadar geçen süre kısalırken, tohum verim ve kalitesinde azalma gözlenmiştir. Denemede en yüksek tohum verimi iki yöre ortalaması olarak 275.5 g/m2 ile Eylül ekimlerinden alınmış, bunu 244.0 g/m2 ile Mart ekimi izlemiştir. Ekim zamanlan içinde yalnız Tem muz ve Ağustos ekimlerinden tohum alınamamıştır. Elde edilen tohumlarda çimlenme ve çıkış güçleri yönünden bir sorunla karşılaşılmamakla birlikte, yazlık ekimlerde bu yönden düşüş görülmüştür. / ANAHTAR KELİMELER: Ispanak, Tohum Verimi, Ekim zamanı, Tohum kalitesi
Özet (Çeviri)
The aim of this experiment is to determine of optimum sowing time for spinach seed production in Ankara conditions during 1990-1991. This research was carried out both in Ankara and in Haymana. Spinach seeds were sown in eight different times from March to October in Ankara and seven different times from March to September in Haymana. In this experiment emergence time, emergence rate (%), length of seed stalk (cm), first flowering date, male and female plants ratio (%), first seed formation and harvest dates, seed yields (g/plant, g/m,), 1000 seeds weight (g), seed number / 1 gVI seeds, germination and emergence rates (%), average germination and emergence rates (%), average germination and emergence times were determined for each sowing time. As a result of this research, the differences between sowing periods according to parameters mentioned above were not significant and March sowing periods were found as the most appropriate sowing times for seed production. In sowing periods from autumn to summer, days to flowering and harvesting from sowing shortened, but the seed yield and quality decreased in both regions. The highest seed yields as average of two location were obtained as 275.5 g/m2 and 244.0 g/irr in September and March sowings, respectively. Seeds couldn't be produced only from July and August sowings. Althought there was not a significant difference in respect of germination and emergence rate between the sowing times, an unsignificant decrease was obtained in summer sowings. KEY WORDS: Spinach, Seed yield, Sowing time, Seed Quality