Economic analysis of European Union single market law cases
Avrupa tek pazar davalarının ekonomik incelemesi
  1. Tez No: 230717
  2. Yazar: İLKE TOYGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Siyasal Bilimler, Economics, Law, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile müzakere sürecini sürdürdüğü şu günlerde tek pazarın bir parçası olmanın refaha etkileri önemli bir tartışma konusudur. Bu tezde Tek Pazar ve Dört Serbesti ile ilgili Avrupa Topluluğu Hukuku'nda yer alan davaların bazıları ekonomik bir yaklaşımla incelenmiştir. Malların ve işçilerin serbest dolaşımı ve yerleşme hakkı üzerine temel bir modelleme yapılmış, bunun özelinde ülkeler genelinde tüm Birlik için refah etkileri incelenmiştir. Avrupa Topluluğu Adalet Divanı'nın referans kararlarına atıfta bulunulmuştur. Bunların yanısıra fikri mülkiyet hakları konusu, özellikle patent kavramı, literatürde yarattığı temel nitelikteki tartışmalar nedeniyle daha detaylı incelenmiştir. Avrupa Birliği'nde yasa yapma prosedürü; Avrupa'nın ekonomik entegrasyonu ve Tek Pazar'ın oluşumu konusunda bilgi verilmiştir. Bu çalışmada, her ne kadar malların ve işçilerin serbest dolaşımı teoriken refahı arttırsa da, daha detaylı politika uygulamaları gerektirmektedir sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the period of Turkey's candidacy to the European Union (EU), many heated debates continue to take place which are related to welfare effects of being in a common market. In this thesis we analyzed a selected sample of the European Union Law cases about Single Market and Four Freedoms with an economic approach. We developed simple models of free movement of goods, free trade, and free movement of workers; we discussed the welfare effects of these movements for countries and for the entire Union. We also gave examples of reference cases, and discussed the effects of such decisions in the European Court of Justice. In addition, there is a special focus on intellectual property rights, the concept of patent, and its effects on free trade since they are important topics in Law and Economics literature from which many discussions arise. In addition, an overview of EU law making process and a historical background of the Single Market and economic integration of the EU is provided in this thesis. We also discussed some views about main stream economics in which trade liberalization and factors of production mobility is always assumed as improving welfare. We concluded stating that even free trade and free movement of workers are beneficial in theory; both are important topics for which well-established policy applications are required.