An analysis of legislative instruments of the European Union from the liberal intergovernmentalist perspective
Liberal hükümetlerarası teori'den Avrupa Birliği'nin yasama araçları analizi
  1. Tez No: 230718
  2. Yazar: MERYEM KÖSEHASANOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM MÜFTÜLER-BAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
AB entegrasyonunda uluslarüstü sona doğru evrimlesme argümanı ve kararlar üzerinde devam eden üye devlet kontrolünü savunan iddia, AB entegrasyonuna yönelik yaklasımlarını açıklarken kurumsal reformları bir araç olarak kullanırlar. Bir taraf uluslarüstü gelismeye doğru ilerleryen üye devletlerin otonomi ve kabiliyetlerinin azalacağını savunurken diğer grup daha yararlı bir sonuca daha fazla ödün vermeden ulasabilmek için verilmis bir kararın sonucu olarak görür bu değisimleri. Bu ortak noktayı baz alarak bu tez karar alma mekanizaması içinde üye devletlerin posizyonları ve rollerini açıklayabilmek amacıyla yasama araçları üzerinde yoğunlasır. AB yasaması içerisinde bulunduğu iddia edilen engellerin var olmadığı sonucu üye devletlerin devam eden otonomi ve yetkinliklerini doğrular ve uluslararası pazarlık ve bağlı olarak üye devletlerin göreli gücünün ve otoritesinin engelleyici değil destekleyici etkenler olduğunu kanıtlar.
Özet (Çeviri)
Argument of the evolution of the EU integration towards a supranational end and in contrast claim of continuing member states? control on conclusions both handle institutional reforms as means for their interpretation of EU integration. One side asserts that each development through supranationalism leads to the decrease in the member states? autonomy and capabilities, whereas the other approach advocates that these developments would be the consequence of the aim of member states to achieve a higher benefit without compromising more. By depending on their commonality, this thesis focuses on these legislative instrumentsto clarify the current positions and roles of member states in decision-making process. As a result, lack of such restrictions in legislation of EU verifies the continuing autonomy and competence of national governments and determines the international bargaining and in relation relative power of member states as assisting factors of their ongoing authority, rather thanrestrictions.