Türkiye'de kahve mağazalarında standardizasyon ve lokalizasyonun pazarlama taktiği olarak uygulanması
The standardization and localization as marketing tactics to be applied in coffee shops in Turkey
  1. Tez No: 230769
  2. Yazar: GONCA YILDIRIM AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT SOYSAL, ÖĞR. GÖR. TUĞBA KALAFATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüz dünyasında ekonomide, teknolojide, siyasette, sosyal ve kültürel alanlarda hızlı ve önemli değişimler yaşanmaktadır. Bu değişimler sürecinde hakkında en çok yazılan, tartışılan kavramların başında ise küreselleşme ve etkileri gelmektedir. Küreselleşme ve etkilerini her sektörde hissetmek mümkündür. Kahve ve kahve kültürü de doğası itibariyle evrensel ve küresel bir niteliğe sahiptir. Petrolden sonra dünya ticaretinde ikinci en büyük ticari hacme sahip meta olan kahve, 500 yıl boyunca toplumların yaşantılarına belli dönemlerde belli kimliklerle katılmıştır. Uyarıcı etkisi, keyif vermesi, toplumları bağlayıcı yanı, sosyalleşmeyi artırması gibi sebeplerle tüm dünyada tüketim oranı her geçen yıl artış göstermektedir. Kahve tüketiminin artmasında ayrıca son yüzyılda kahvenin ticaretini elinde tutan ve yönlendiren dünyaca büyük Starbucks, Nestle, Gloria Jeans gibi işletmelerin etkinlikleri de büyük rol oynamaktadır.2000'li yıllarla birlikte Türk toplumunun hayatında daha fazla yer tutan, her işlek caddeyle, her alışveriş merkeziyle şube sayılarını sürekli artıran kahve mağazalarına her geçen gün yerli yabancı yenileri eklenmektedir. Bu gelişme 2006 yılında yüzde 300 büyüme ile sonuçlanmıştır. Bu çalışma ile kahve sektöründe yaşanan gelişme, büyüme ve başarı, küresel markaların uyguladığı küresel pazarlama stratejilerine dayandırılmıştır. Tüketici odaklı pazarlama anlayışının hüküm sürdüğü günümüzde dış pazarlarda yer almak, tutunmak, küresel pazarlama kuralları çerçevesinde çeşitli yöntemlerle mümkün olmaktadır. Buna göre standardizasyon ve yerelleştirme pazarlama uygulamaları, Türkiye kahve pazarının genişlemesini ve büyümesini sağlamıştır. Ayrıca kahvenin ve kahve kültürünün sosyalizasyon yaratması da bu gelişmeyi hızlandırmıştır.
Özet (Çeviri)
In today?s world, rapid and important developments happen in economy, technology, politics, society and culture, result in globalization and its effects are ones of the most written and argued notions. Globalization and its effects are possible to be felt in every sector. Coffee and coffee culture also have naturally universal and global aspect. The importance of coffee in the world economy cannot be overstated. It is one of the most valuable commodity in world trade and second in value after oil. So that, it has been contributed many modalities in communities for 500 years. Consumption of coffee has been increasing year by year because of some of it?s features like activator effects, socialization and setting-up societies. In the last century, activities of global coffee companies like retail chain Starbucks, Gloria Jeans Coffees and the largest multinational coffee buyer Nestlé also help increase coffee consumption.Since 2000, chain coffee shops located in the shopping centers and in the busy streets loom large in Turkish society. Furthermore, many new local or foreign coffee shops have opened day by day. This development has been concluded in the growth by 300 percent in 2006.The argument in this thesis is that, the global coffee companies have got big success in Turkey due to their global marketing strategies which they have applied. According to the consumer oriented marketing approach, to take place and to promote in foreign markets are just possible with some marketing strategies like standardization and adaptation. Implementing standardization and adaptation marketing strategies together bring development and growth to the Turkish coffee market. Furthermore, creating socialization aspects of coffee and coffee culture speed up this development.