Mehmet Akif Ersoy'da aile, toplum ve insan
- Tez No: 230778
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın konusu ?Mehmet Âkif Ersoy'da Aile, Toplum ve İnsan?dır. Bu konuyu seçmemdeki amaç Âkif'in bu üç kavrama çok önem vermesi ve bu kavramaları onun yaşam prensibi haline getirmesidir. Niçin bu unsurlar Âkif için önemlidir? Sorusunun cevapları şöyle verebilriz.Âkif'e göre ailenin önemi şuradan gelir. Aile hayatı ile insan gerçek mutluluğa ve huzura kavuşur. Aile hayatının sağlam olduğu bir toplumda devletin ve milletinde sağlam olacağını bildiği için Âkif aile kurumuna gereken önemi vermiştir.?Toplum?, Âkif topluma da gereken önemi verir. O toplum kavramı yerine şiirlerinde ?cemiyet? kavramını kullanır. Âkif, yaşadığı dönem içerisinde şiirleriyle yaptığı cemiyetin aksayan yönlerini ortaya çıkarmak ve bunların çözümlerini cemiyete anlatmaktır. Âkif'in üzerinde durduğu toplumsal yaraların başında ahlak bozukluğu, dinin yanlış anlaşılması ve cehalet gelir.?İnsan? bölümünde Nurettin Topçu'nun Âkif için : ? Sanat bütün insandır. Sözü onun şahsında gerçekleşmiş bulunuyor.? Değerlendirmesine katılarak, Âkif'in ideal insanın özelliklerini, çalışmak, azmi elden bırakmamak, dinine sarılan ve dinini doğru yaşayan insan olarak göstermektedir.Araştırmada, Âkif hakkında yazılan eserler irdelenmiş, konuyla ilgili olanlar kullanılarak ve şiirlerin de katılımıyla bu araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is ?Family, Community and Human for Mehmet Akif Ersoy?. The reason why I chose this subject is that they were of great significance for him and were Akif?s tenets throughout his life. Below is the answer of the question ?Why were these concepts important for him??Here?s why family mattered to him at all. It is family life that one embraces the real bliss and peace. Because he knew that in a community in which the family life is strong, the government and the nation would also be strong, Akif did care about family life.Akif paid attention to the ?Community?, too. He used the notion ?Association? instead of ?Community?. Akif is ?disclosing the lacking points of the association which he made in his poems of his age and describing the solutions of them to the association.? Immorality, Misunderstanding of Religion and Illeteracy are the foremost communal wounds that were vital for Akif.In the chapter ?Human?, Nurettin Topçu agrees with Akif?s consideration ?Art is a whole human and his word seems to have realized in himself.? which actually points out the specifications of a human: hard-working, dauntless, truly devout.This research was carried out by studying the works written about Akif, using the ones in relation with the subject and adding the poems in.