Sebep asabiyeti teorisi çerçevesinde Mehmet Akif Ersoy'da Milli Mücadele ve vatan sosyolojisi
National Struggle and the sociology of homeland in Mehmet Akif Ersoy within the framework of the theory of causality
- Tez No: 977305
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
Özet
Mehmet Akif Ersoy, toplum nezdinde“İstiklal Şairi”sıfatıyla öne çıkmış olan bir şahsiyettir. Her ne kadar bu sıfatla tanınsa da aslında Akif, özelde abid, camide vaiz, mecliste vekil, dergide yazar, kahvehanede hatip, asker arasında motive edici bir edip, müfessir ve idealist kimlikleriyle tanınmıştır. Akif'in şahsiyetine ve kişiliğine yön veren başta ailesi olmak üzere, yaşadığı çevre ve başından geçen olaylardır. Tüm bunların içerisinde Akif'in özellikle dikkat çeken iki özelliğinden birisi vatan algısı, ikincisi ise Müslümanları tek bir çatı altında yaşayan aile bireyleri gibi görmesidir. Tezimizin amacı Akif'in bu iki özelliğini derinlemesine incelemektir. Çalışmalarımızı titiz bir literatür taraması ile gerçekleştirmeye gayret ettik. Başta Mehmet Akif Ersoy'un eseri Safahat olmak üzere camilerde ve kahvehanelerde vermiş olduğu vaazlar, mecliste yapmış olduğu konuşmalar, yazmış olduğu mektuplar ve hakkında yazılan kitap, makale ve tezler üzerinden Akif'in vatan algısını ve Müslümanların tek bir çatı altında toplanması gerektiğine yaptığı vurguyu araştırdık. Araştırmalarımızın sonucu olarak Akif, vatan için canından, malından hatta ailesinden vazgeçebilecek bir kişiliğe sahiptir. Konu vatan olduğu zaman tüm varlığıyla vatan için çaba harcamış ve durmak, dinlenmek bilmeksizin çabalamıştır. Akif aynı zamanda vaazları ve şiirleriyle toplumu Müslüman yaşam tarzına hazırlamaya çaba göstermiştir. Eserlerinde ayrımcı ve ırkçı kelimelere yer vermemiş, toplumu ayrıştırmaktan uzak durmuş, insanları İslam çatısı altında bir araya getirmeye çabalamıştır. Bu davranış dolaylı yoldan sebep asabiyetinin vücut bulmuş halidir.
Özet (Çeviri)
Mehmet Akif Ersoy is a prominent figure in society, widely recognized as the“National Poet.”Although he is known by this title, Akif is, in fact, recognized for many other roles: as a devout man, a preacher in mosques, a member of parliament, a writer for journals, a speaker in coffeehouses, a motivational figure among soldiers, a commentator, and an idealist. Akif's personality and character were shaped primarily by his family, the environment he lived in, and the events he went through. Among all these influences, two aspects of Akif stand out: his perception of the homeland and his view of Muslims as family members living under the same roof. The aim of this thesis is to delve deeply into these two aspects of Akif's character. We have undertaken our work with a thorough literature review. We researched Akif's perception of the homeland and his emphasis on the unity of Muslims under one roof through his major work, Safahat, his sermons delivered in mosques and coffeehouses, his speeches in parliament, his letters, and the books, articles, and theses written about him. As a result of our research, we found that Akif was a person willing to sacrifice his life, wealth, and even his family for the homeland. When it came to the country, he dedicated all his efforts to it and worked tirelessly without rest or hesitation. Akif also strove to prepare society for a Muslim way of life through his sermons and poems. He never used discriminatory or racist language in his works, avoided dividing society, and worked to unite people under the umbrella of Islam. This behavior, indirectly, can be seen as a manifestation of his strong sense of identity and purpose.