Türkiye'de yetiştirilen mısır çeşitlerinin elektroforetik yöntemle ayırt edilmesi
Identification of Turkish maize varieties by electrophoretic method
- Tez No: 23078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEKLİLER H. YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de yetiştirilen bazı mısır çeşitlerinin elektroforetik yöntemlerden birisi olan SDS-PAGE ile belirlenebilmesi amacıyla 1992 yılında Ankara üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Elektroforez Laboratuvar'ında yapılmıştır. Araştırmada mısır danesindeki depo proteinlerinden olan ve alkolde çözünen zeinlerin, SDS-PAGE yöntemi ile % 14'lük jel konsantrasyonunda molekül ağırlıkları bilinen bir protein standardı ile belirlenebilmesi ile birlikte zeinlerin ekstraksiyonu, çözelti ve jellerin yapımından da söz edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Mısır, zein, endosperm proteinleri, elektroforez, elektroforetik yöntemler, SDS-PAGE, tanımlama, isimlendirme, biyokimyasal teknikler, izoelektrik nokta, polipeptidler, tohum depo proteinleri.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out at the Electrophoresis Laboratory of Department of Field Crops of Agricultural Faculty of Ankara University in 1992 by the aim of determining of some maize varieties grown in Turkey by the SDS-PAGE which is known one of the electröphoretic methods. In this research has been specified the determination of alcohol soluble zeins which is one of the storage proteins of maize grain and a protein standard as SDS-PAGE -method which determined molecule weight in a definite gel concentration and also mentioned of zein extraction, soubilitiy and structure of gel. KEY WORDS : Maize, zein, electrophoresis, electröphoretic methods, SDS-PAGE, identification, nomenclature, biochemical methods, isoelectric focusing, polypeptids, storage proteins.