Sosyal belediyecilik uygulamaları: Ümraniye Belediyesi örneği
Social municipal practises: Case study on Ümraniye municipalty
- Tez No: 230825
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAİL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yerel yönetimler, demokrasinin işlerlik kazandığı, halkın yönetime doğrudan katılımının sağlandığı ve yerel ihtiyaçların yerinde tespit edilerek daha hızlı, etkin, verimli ve çözüm odaklı bir yönetim anlayışının oluşmasını sağlamaktadır.İktisat bilimi tanımlanırken; ?İnsanların sınırsız ihtiyaçları vardır ama bunun yanında kısıtlı imkânları vardır. İktisat bu dengeyi sağlayan disiplin?dir diye tanımlanmaktadır. Türkiye'de merkezi yönetimin sosyal politika hizmetleri alanında işlevselliğinin azalması ile bu alanda proje üretme ve hizmet sunma görevini, mahalli düzeyde hizmet üretmek ile görevli olan belediyeler üstlenmişlerdir. Toplumun karşılanması gereken sosyal ihtiyaçları sadece merkezi yönetim tarafından karşılanması olanaksızdır. Bu esnada merkezi yönetimin, sosyal politika hizmetlerini yerine getirmesinde, belediyeler üstlenmiş oldukları ?sosyal belediyecilik? misyonlarıyla sosyal politika hizmetlerinin topluma sunulmasında, merkezi yönetimden sonra önemli aktörlerden biri haline gelmişlerdir.Üç bölüme ayırdığımız bu çalışmada; öncelikli olarak yerel yönetimler kavramının tanımı, Osmanlı Devleti'ndeki kuruluşundan günümüzde ki AB sürecine kadar gelen gelişim aşamaları, özellikleri, hukuki dayanakları ve nihai olarak da yetki ve görevleri incelenmiştir. İkinci kısımda, sosyal politika kavramının doğuşu, gelişimi ve bugünkü durumu ele alınmıştır ve konumuzun özünü teşkil etmesi bakımından sosyal belediyecilik kavramı tanımlanmış ve fonksiyonları incelenmiştir. Uygulama boyutu açısından da, İstanbul İli Ümraniye İlçe Belediyesi'nin yapmış olduğu sosyal belediyecilik alanındaki uygulamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Local governments where democracy is implemented efficiently and providing public participation to administration, provides opportunity to detect local needs, builds an understanding of management which is more quickly, more efficiently, more effectively and solution-oriented.A common expression is used to identify Economy Discipline, ?Human needs are endless and there are limited resources to fulfill this needs. Economy is the Discipline provides equilibrium between them?. In Turkey, as defunctioning of the central goverment in social policy services, the task of producing projects and giving social services is undertaken by local governments which are responsible for providing services at local level. It is impoosible for a central government to provide social needs of the society. As central governmets provides social policy services, local governments, undertaking ?social municipality? mission to give social policy services, has become a significant actor following central government in this field.In this study which has been composed of three divisions, firstly identification of local government term, development stages since the establishment of Ottoman Empire to uptodate EU process, characteristics, legal fundamentals and finally authorities and responsibilities of local governments are studied. At second division, establishment, development and current situation of concept of social policy has been analysed, as a main focus the concept of social municipality has been identified and fucntions of it has been studied. As an implementation case, social services of Ümraniye Municipality ? İstanbul Province / Ümraniye District ? has been studied.