Space and identity in Andrea Levy's and Zadie Smith's novels
Andrea Levy ve Zadie Smith 'in romanlarında varlık alanı ve kimlik
- Tez No: 230855
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. REZZAN KOCAÖNER SİLKÜ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
 - Yıl: 2008
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
 - Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezde, sömürgeleşme sonrası anlatılarındaki Karayip asıllı Britanyalı kimliği ve varlık alanı incelenmektedir. Tezde, emperyalizm ve kapitalizmin çerçevelerini oluşturduğu sömürgeleşme ve sömürgeleşme sonrası gibi bazı temel tarihi dönemlere dikkat çekilmektedir. Bu tez, çokkültürlülük, hibridlik, cinsiyet, etnik köken, ırk ve ırkçılık gibi konulara yer vererek kimlik kavramını çok yönlü olarak değerlendirmektedir.Tezde, köklerini farklı kültürlerden alan hibrid kimliklerin oluşumuna değinilmektedir. Hibridliğe dair çalışmalar, Siyah Karayipli diasporasının gelişimini incelemeyi amaçlayan çalışmalara yakınlık arz etmektedir. ?Diasporik kimlik,? aynı zamanda dönüşüme uğramış kimliğe işaret eder. Small Island ve White Teeth eserleri de, anne babaları Britanya'ya göç etmiş olan Karayip kökenli Britanyalı kadın yazarlar tarafından yazılmış olduklarından, hibrid kimlik ve varlık alanına dair oldukça canlı örnekler sunmaktadır.Karayip kökenli Britanyalı yazarlar olan Small Island'ın yazarı Andrea Levy ve White Teeth'in yazarı Zadie Smith, Birleşik Krallık'a göç etmiş insanların karşılaştıkları kimlik ve varlık alanına dair sorunları ortaya koymaktadır. Her iki roman da, tarihin, göç edenlerin gelecekleri üzerinde en önemli ve en karmaşık izi bıraktığını vurgulamak amacıyla, tarihi olaylara dayandırılmıştır. Afro-Karayipli kökene sahip olan yazarlar, kendilerinin ve karakterlerinin köklerini araştırmak amacıyla, tarihsel arka planı kullanmışlardır. Böylece, toplu göçlerin sonucu olarak, önceki Britanya sömürgelerinde yaşayan insanlar için kültürel kimlik ve varlık alanı sorunları önem kazanmıştır. Kimlik konusu, Birleşik Krallık'a göç etmiş olan pek çok kişinin yaşam biçimi haline gelen göç ve kültürel çeşitlilik konularında merkezi bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
The current issue of the thesis is devoted to Caribbean- British identity and space in the postcolonial narration. The thesis draws attention to such basic historical periods as colonialism and postcolonialism where imperialism and capitalism are the basic aspects. This study deals with the aspect of identity suggesting a broad scope of different aspects such as multiculturalism, hybridity, gender, ethnicity, race and racism.In the thesis, close attention is paid to hybrid identities the formation of which takes its roots from different cultures. Studies of hybridity are close to studies of diaspora which is examined in order to explore the development of Black Caribbean diaspora. The aspect of `diasporic identity? is the matter of identity crisis. Consequently, Small Island and White Teeth illustrate the examples of hybrid identity and space more vividly as the narratives are written by British-Caribbean women writers whose parents emigrated to Britain.British-Caribbean writers? works, Andrea Levy?s Small Island and Zadie Smith?s White Teeth, explain the problems of identity and space experienced by immigrants living in the UK. Both novels are based on historical facts to point out that history left the most significant and complex trace on immigrants? destinies. Writers of Afro-Caribbean origin have responded to historical background with special confidence in order to explore their own as well as their characters? roots. Thus, as the consequence of mass migrations, the problem of cultural identity and space has become significant for people of former British colonies. In this regard, the study of identity has been the central issue in migration and cultural diversity which have become a way of life for many immigrants in the UK.