Soğuk savaş sonrası Avrupa Birliği ve Rusya Federasyonu ilişkileri
European Union and Russian Federation relations after the cold war
- Tez No: 230870
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY CİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Avrupa Birliği ve Rusya Federasyonu arasındaki ilişkiler oldukça eski tarihlere uzanmaktadır. Rusya'nın tarihi Avrupalı ortakları ile içiçe geçmiştir. Ancak Sovyetler döneminin baskıcı ve katı yönetimiyle Batı Avrupa ülkelerinden oldukça uzaklaşmıştır. SSCB'nin dağılmasından sonra, ekonomik ve politik alanlarda büyük bir dönüşüm sürecine girmiştir.Soğuk Savaş sonrası Avrupa Birliği ve Rusya Federasyonu arasındaki ilişkiler farklı gelişme yolları izlemektedir. Avrupa Birliği ekonomik birlikten politik birliğe doğru ilerlemekteyken, Rusya Federasyonu otoriter düzenden demokratik düzene geçiş yolundadır. Aynı zamanda, her iki taraf dünyada, özellikle Avrupa kıtasında başlıca aktörlerdendir. Rusya Federasyonu Avrupa Birliği'nin en büyük komşusudur ve Avrupa Birliği'nin başlıca enerji sağlayıcısıdır. Bu gelişmeler işbirliği gereksinimini artırmaktadır.Avrupa Birliği ve Rusya Federasyonu arasındaki ilişkiler beraberinde birçok tartışmaları da getirmiştir. Bu sorunlardan bazıları: Kaliningrad, Transdinyester, Çeçenistan, Baltık ülkelerindeki Rus azınlıkları, Enerji vb. Bu sorunlar bölge ülkelerini de etkilemektedir. Bu sorunlar çözülür ve ikili ilişkiler işbirliği yönünde en üst düzeyde gerçekleştirilirse her iki taraf başta olmakla bölgenin tüm ülkeleri bundan yararlı çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
The ties that Russian Federation and the European Union are centuries old. The history of Russia is closely intertwined with that of her European partners. However, in Soviet times, because of her totalitarian regime, Russia became a stranger to Western countries. After collapse of the USSR, Russia Federation has undergone a far-reaching process of economic and politic transformation.From the end of the Cold War relations between the European Union and the Russian Federation have been following different development paths. The European Union has been progressing from an economic cooperation into a political union, while Russian Federation has been on the road of transformation from an authoritarian to a democratic system. At the same time, both entities are major players both in the world and, especially, on the European continent. Russian Federation is the European Union?s largest neighbour and the main energy supplier for the European Union. These developments enhanced the need for cooperation.Relations between the European Union and the Russia Federation are also burdened with numerous problems. Some of these problems are: Kaliningrad, Transdniestr, Chechnya, Russian minorities in Baltic states, Energy and etc. This problems also impresses all the countries of this region. If these problems are solved and bilateral relations realize at upper level all countries of the region will benefit from these good relationship.