Kuzeybatı Anadolu geometrik dönem seramikleri
Geometric pottery from the Nortwestern Anatolia
- Tez No: 230871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRCAN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
?Kuzeybatı Anadolu Geometrik Dönem Seramikleri? adı altında yapmış olduğumuz çalışmada, Geometrik dönem seramiğinin ele geçtiği yerleşmeler ve bu yerleşmelerden gelen Geometrik seramikler değerlendirilmiştir. Geometrik seramiklerin büyük bölümünü yayınlanan malzemeler oluşturmasına karşın, henüz yayınlanmamış Antandros Geometrik seramikleri de çalışmaya dahil edilmiştir. Geometrik seramiklerin incelenmesi sırasında, bunların öncüleri niteliğinde olan Protogeometrik dönem seramikleri de değerlendirilmiştir. Geometrik seramiğin ele geçtiği yerleşmeler Kuzeybatı Anadolu'da Klazomenai, Bayraklı, Kos, Khios, Lesbos, Samos, Troia başta olmak üzere Miletos, Ephesos, Kolophon, Phokaia, Teos, Metropolis, Panaztepe, Antandros olarak sıralanabilir. Ele geçen ve yayınlanan malzemenin sınırlı olması çalışmanın önünde en büyük engeli oluşturmaktadır.Bu sınırlı veriler ışığında, Protogeometrik dönem seramiğinin Yunanlı kolonistlerce 1050?1000 civarında Batı Anadolu'ya getirilmiş olduğunu söylemek olanaklıdır. Öte yandan dönemin asıl sorunlarından biri olarak görülen konu, Protogeometrik dönemin bahsi geçen yerleşmelerde yoğunlukla temsil edilmesine rağmen, bu yoğunluğun özellikle Geometrik dönemin Erken ve Orta evrelerinde iyice azalma eğilimi göstermesi ve Geç Geometrik olarak adlandırılan evrede tekrar bir canlanma yaşanmasıdır. Adalarda, özelliklede Kos yerleşmesinde, Protogeometrik ve Geometrik evreler arasında kesintisiz yerleşmenin olduğu, ortaya çıkartılan nekropol alanları ile kanıtlanmıştır. Batı Anadolu ile Adalar arasındaki bu farklı durum, Protogeometrik dönem süresince Adalar üzerinden Batı Anadolu'ya gelen kolonistlerin, özellikle Erken ve Orta Geometrik süreç içerisinde burada tutunamayıp tekrar Adalara çekilmiş, daha sonra Geç Geometrik süreç içerisinde tekrar güçlenerek Batı Anadolu'ya gelmiş olmalarıyla açıklanabilir. Bu durum Batı Anadolu ile Adalarda ele geçen Protogeometrik ve Geometrik malzemelerin form ve bezeme anlayışı açısından bariz farklarının olmaması ile de desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis named ?Geometric Pottery from the Northwestern Anatolia?, the Geometric period pottery and the settlements of this period have been studied. Despite the majority of the Geometric pottery included in the work has been published, we have also defined Antandros Geometric Pottery that has not been published yet into our material. The Protogeometric pottery has been studied, too. The settlements in which the Geometric pottery found are primarialy Klazomenai, Bayraklı, Kos, Khios, Lesbos, Samos, Troia and Miletos, Ephesos, Kolophon, Phokaia, Teos, Metropolis, Panaztepe, Antandros in the Northwestern Anatolia. The main problem of this thesis was the scarcity of the finds and the publications.It can be said that the Protogeometric pottery had been brought to the Western Anatolia by Greek colonists circa 1050?1000 BC. Even though the intensity of the pottery both in Protogeometric and Late Geometric periods is high, the intensity decreases during the early and middle Geometric periods in the settlements that we remark above. It has been determined by the Necropolis areas that the existence of the pottery has been continued during the Protogeometric and Geometric periods in Aegean Islands especially in Cos when we compare with the Western Anatolia. The difference between Western Anatolia and Islands can be explained by the migration of the colonists from Islands to Western Anatolia in Protogeometric period. Later due to the scarcity in pottery, they should move back to Islands during the early and middle Geometric periods till their second appearance in the Western Anatolia ocur in the late phase of the Geometric period. This situation can be supported by the close similarities in the forms and decorations of the Protogeometric and Geometric pottery