Namık Kemal'in Midilli, Rodos ve Sakız mutasarrıflıkları (1879-1888)
The chief administrations of Namık Kemal in Midilli, Rodos and Sakız (1879-1888)
- Tez No: 230892
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Namık Kemal Mutasarrıflık yaptığı CBS Vilayeti adalarında, buraları ekonomik ve kültürel yönden kalkındırmak, kaçakçılığı önlenmek, hazine gelirlerini artırmak için çalışmakla birlikte; Ege Adalarının elden çıkmasını engellemek ve ülke bütünlüğünün korunmasını sağlamak için de büyük çaba sarf etmiştir.Son yıllarını sürgünde geçiren Kemal, sürgünlüğü bittiği vakitlerde, kendisini ne olursa olsun merkeze yaklaştırmamak için, memleketin çok uzak yerlerinde mutasarrıflık göreviyle tutulmak istendiğinin farkındaydı. Böyle olsa bile, özellikle atanmış bir mutasarrıfmış gibi davranmayı tercih eden Kemal, Midilli'de hayli yararlı işler yapmasına rağmen, entrikalar sonucu Rodos'a gönderilmekten kurtulamamıştı. Rodos'a bu şekilde gönderiliyor olmak kendisini üzse de, artık Rodos için çalışacaktı. Rodos'ta azalan Müslüman nüfusu güçlendirmek için elinden gelen gayreti gösterdi. Bu uğurda eğitimi güçlendirmek için Rodos İdadi'ni ve İslamiyet'i yaymak için de çeşitli yerlerde camiler inşa ettirdi. Vatana hizmet etmekten başka bir şey yapmayan Kemal, kendi tabiriyle ?ehemmiyetsiz olaylar? yüzünden üç yıl sonra bu defa da Sakız'a gönderiliyordu. Sakız'ın bir sıcak bir soğuk havası zaten bozuk olan sağlığına iyi gelmediğinden 1888 yılında burada ölür.
Özet (Çeviri)
Namık Kemal worked as chief-administration in the islands of CBS province, he tried to develop these regions in respect of economic and cultural, to prevent smuggling , to increase treasury income, at the same time he tried hard to obstruct not to lost the Aegean Islands and to secure to defence of the country integrity.Kemal lived his last years in exile, when his exile end, he was aware of he was charged with the duty of chief administration in the too far regions of the country because of to prevent his coming near to the centre. Altough, Kemal prefered to behave like he was appointed for this chief administrated particularly and he managed a lot of useful works in Midilli but he couldn?t be saved to be sent to Rodos with some intrigues. He was worried to be sent to Rodos with this way but he would work for Rodos from this time on. He tried hard to strenghten the moslem population which decreased in Rodos. He had Rodos Idadi built to strenghten the education and he had mosques built in the various places to expand the Islamism. He didn?t do anything expect to serve his country and Kemal was being sent to Sakız after three years, due to with his expression ? the trivial events? . The climate of Sakız was unstable, it was both hot and cold, his health was bad already and this climate didn?t benefit his health, therefor he died in 1888 there.