Güneş enerjisi destekli mikrodalga bantlı kurutucuda turpun kurutma kinetiklerinin araştırılması ve modellemesi
Microwave band based solar dryer in the turp investigation of drying kinetic and modelling
- Tez No: 461791
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SONER ÇELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada güneş enerjisi ile ısıtılan havanın laboratuar tipi bantlı mikrodalga kurutucu içerisine üflendiği bir sistemde 4 mm, 6 mm, ve 8 mm kalınlıklarındaki karaturp dilimlerinin kurutma işlemindeki kuruma davranışları incelenmiştir. Değişik mikrodalga güçlerinin (700 W, 1000 W ve 1400 W) kuruma süresi, renk değişikliği ve elektrik sarfiyatı değerleri üzerinde sebep olduğu değişiklikler incelenmiştir. Ürünlerin, kurutmanın belirli aşamalarındaki içerdikleri nemi tespit etmek için Newton, Page, Henderson ve Pabis, Wang ve Singh, Two term exponantial, Logarithmic, Logistic, Midilli et al., Two term ve Verma et al. kuruma modelleri ile hesaplamalar yapılmıştır. Modellerden elde edilen sonuçlar, deneysel olarak elde edilen ve tahmini nem oranları arasında belirtme katsayısı değeri (R2), tahmini standart hatası (es) ve kalanların kareleri toplamına (kikare) göre incelenmiştir. İnceleme sonucu elde edilen verilere göre 4 mm ve 8 mm dilim kalınlıkları için Two term exponantial ve 6 mm dilim kalınlığı için Logistic modellerinin , ürünlerin kuruma davranışını diğer modellerden daha iyi açıkladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, drying behavior of radish slices of 4 mm, 6 mm, and 8 mm thickness in a system in which air heated by solar energy is blown into a banded microwave dryer is investigated. Changes in the microwave power (700 W, 1000 W and 1400 W) caused by drying time, color change and electricity consumption values were examined. In order to determine the contains moisture of the products at certain stages of the drying, were calculated drying models as Newton, Page, Henderson and Pabis, Two term exponantial, Logarithmic, Logistic, Midilli et al., Two term and Verma et al. Wang and Singh. The results obtained from the models are investigated experimentally based on estimated coefficient values (R2), estimated standard error (es) and sum of squares of residuals between the estimated moisture ratios. Logistic models for two term exponantial and 6 mm slice thicknesses for 4 mm and 8 mm slice thicknesses were found to explain the drying behavior of the products better than the other models according to the results obtained.