İstanbul ili vakıf üniversitelerine bağlı meslek yüksekokullarında görevli öğretim elemanlarının iş doyum düzeyi
Job satisfaction level of university teaching staff working for vocational schools of foundation universities in İstanbul
- Tez No: 230909
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İLKER GÜMÜŞELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; İstanbul ili sınırlarında eğitim veren vakıf üniversitelerine bağlı meslek yüksek okullarında çalışan öğretim elemanlarının içsel, dışsal ve genel iş doyum düzeylerini tespit etmektir. Araştırma İstanbul ilinde yer alan 7 vakıf üniversitesinde (Bahçeşehir, Fatih, Beykent, Kadir Has, Bilgi, Kültür ve İstanbul Ticaret ) gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri bu üniversitelerde tam zamanlı olarak görev yapan 149 öğretim elemanı üzerinden elde edilmiştir. Kısa adı MSQ olan ve 20 maddeden oluşan Minnesota İş Doyum Anketi kullanılarak veriler elde edilmiştir. Öğretim elemanlarının cevapları SPSS programı kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmada kullanılan istatistiksel teknikler; aritmetik ortalama, standart sapma t- testi, tek yönlü varyans analizi ve LSD testidir. Araştırma sonunda öğretim elemanlarının genel, içsel ve dışsal iş doyum düzeylerinin oldukça yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. İlaveten, öğretim elemanlarının içsel iş doyum düzeylerinin dışsal iş doyum düzeylerinden daha yüksek olması da araştırmanın başka bir bulgusudur. Öğretim elemanlarının mesleki kidemleri, medeni durumları ve cinsiyetleri ile iş doyum düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Yaş değişkeni ile ise öğretim elemanlarının hem içsel hem de dışsal iş doyum düzeyleri arasında ve öğretim elemanlarının dışsal iş doyum düzeyleri ile öğrenim düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to determine general, internal and external job satisfaction levels of the university teaching staff working for vocational schools of foundation universities in İstanbul. The research was carried out at 7 foundation universities in İstanbul. Bahçeşehir, Fatih, Kadir Has, Kültür, Bilgi, Beykent and İstanbul Commerce were the selected universities included in the study. Data of the study were gathered from 149 full time lecturers working for those universities cited above. Minnesota Job Satisfaction Questionnaire (MSQ) consisting of 20 items was used to obtain the data for the study. Participants? responses were analysed by a statistical analysis program called SPSS. To analyse the results, some statistical techniques like mean,standart deviation, t-test, one way anova and LSD test were applied. At the end of the study, it has been found that general as well as internal and external job satisfaction levels of university teaching staff working for vocational school of foundation universities are adequately high. Besides, there is a statistically significant difference between internal and external job satisfaction levels of the university teaching staff. In the stuy, the relationship between university teaching staff?s job satisfaction levels and individual variables were also investigated. According to the analysis of the study, there is no statistically meaningful difference between the university teaching staff?s gender, marital status and years of experience at work. In contrast to these variables, there is a significant difference between age and university teaching staff?s job satisfaction level both internal and external. Besides, the study has shown that education level statistically affects university teaching staff?s external job satisfaction level.