Tarım satış kooperatifi birliklerine destekleme ve fiyat istikrar fonundan sağlanan kredilerin değerlendirmesi
Evaluation of loans that are provided from support and price stabilization fund to agriculture sales cooperative associations
  1. Tez No: 230991
  2. Yazar: SERBAY MORAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. MESUD KÜÇÜKKALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, tarım satış kooperatifi birliklerine; devlet destekleme alımı uygulamasının son bulması ile 1994 yılından beri Hazine Müsteşarlığı tarafından destekleme ve fiyat istikrar fonu adı altında sağlanan kredilerin, belirli kriterler çerçevesinde etkilerini ortaya koyarak, finansman sorununun giderilmesi hususunda bir çözüm yolu önermektir. Belirtilen amaç doğrultusunda da birliklerin mali yapıları incelenmiştir.Yapılan çalışmanın verileri; kaynak taraması, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan bilgi toplanması ve birlik yöneticilerine yöneltilen anket sorularından oluşmaktadır.Yapılan çalışmalar ve toplanan veriler ışığında, kuruldukları yıllardan beri tarım satış kooperatifleri hep önemini korumuş ancak yapılan kredi destekleri ve diğer desteklerin hiçbir zaman amacına uygun kullanılmadığı ve bu kurumların sürekli zarar ettiği belirlenmiştir. Tez, bu birliklerin kredileme sistemine ilişkin öneri getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to propose a solution by stating effects , within the framework of the certain criterions, of the loans that are provided under the name of support and price stabilization fund to Agriculture Sales Cooperative Associations by Undersecretariat of Treasury since 1994 with the end of government support buying practise. Financial structure of the associations was reviewed in accordance with the declared purposes.The data of the study are composed of market research , collection of data from Ministry of Industry and Trade and public survey questions that were addressed to Association Managers.According to the studies which are done and the data which are gathered , Agriculture Sales Cooperatives always protected their importance since the year which they were founded , but it was determined that credit supports and the other supports wasn?t used for their aims any time and these institutions always losed money. This dissertation makes an offer relating to the credit system of these associations.