Maarif vekâleti'nin kuruluşu ve çağdaşlaşma çabaları (1920-1938)
The foundation of the ministry of education and the attempts of modernisation (1920-1938)
  1. Tez No: 230990
  2. Yazar: HATİCE DAĞCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ERŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalısmanın amacı, Maarif Nezareti'nden Maarif Vekâleti'ne geçis sürecinin, 1920-1938 yıllarında Maarif Vekâleti'nin karsılastıgı sorunların, Maarif Vekâleti'nin çagdaslasmayıhedefleyerek yaptıgı çalısmaların ve teskilâtlanmasının arastırılmasıdır.Bu çalısma yapılırken, ele alınan dönemin gazete ve dergilerinden, TBMMZC'lerindenve çok sayıda yazılı kaynaktan yararlanılmıs; istatistikler incelenmistir.Arastırmanın sonucuna göre, bir tarafta Bagımsızlık Savası devam ederken, digertaraftan da her türlü sıkıntıya ve yokluga ragmen cehalete karsı amansız bir mücadeleverilmistir.Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK, egitimde reformlarınyeterli olmadıgı düsüncesinden hareketle egitimde köklü bir degisikligi, devrim yapmayıuygun görmüstür. Böylece, Türkiye Cumhuriyeti, ilk on yıl içinde eski egitim sisteminintamamını yıkmayı ve yerine çagdas egitim ilkelerini koymayı basarmıstır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the early stages of the formation of the Ministry ofEducation, i.e. the process of transition from ?nezaret? to ministry; the problems it facedduring 1920-1938, and its organization and attempts of modernization.While the study was being prepared, the contemporary periodicals and newspapers,the official reports of the Grand National Assembly and many other printed materials wereutilized; statistics were used.At the end of the study it was claimed that despite the presence of the National war ofsalvation and the concomitant poverty and troubles, a successful war was waged againstignorance.Mustafa Kemal ATATÜRK, the founder of the Turkish Republic, thinking that thepresent reforms were not necessary, favored a radical transformation, i.e. a revolution ofeducation. Thanks to his attempts, the Turkish republic succeeded in removing the traditionaleducational system and to replace it with contemporary methods within a decade.