Türkiye, Hollanda, Belçika ve İsveç pasaportlarının güvenlik yönünden karşılaştırılması
Comparison of Turkey, Nederland, Belgium and Sweden passports in terms of security
- Tez No: 231011
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Pasaport sahteciliği, yurtdışına çıkışı veya girişi yasaklanmış kimselerin başvurdukları ve sahtecilik şebekelerince yüksek getiri edinilmesini sağlayan bir sahtecilik çeşidi olarak karşımıza çıkmakta ve işin doğası gereği sahteci üzerinde kolayca sahtecilik yapılacak pasaportları tercih edecektir.Bu çalışmada, Türkiye Cumhuriyeti Pasaportları ile İsveç, Hollanda ve Belçika ülkelerinin kullanmış oldukları pasaportların sahip oldukları güvenlik unsurları yönünden ICAO'nun ülkeler için ön görmüş olduğu asgari güvenlik özellikleri dikkate alınarak karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir.Bu çalışma sonucunda, Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarının, gerek ülkemizin uluslararası alandaki itibarı açısından, gerekse AB üyeliğine doğru ilerlerken AB standartlarına uyum açısından en az diğer AB üyesi ülke pasaportlarında uygulanan güvenlik unsurlarına eşit düzeyde ve iyiniyetli kişilerin bu unsurları kolaylıkla fark edip orijinalini sahtesinden ayırabileceği nitelikte güvenlik özellikleri ile donatılması gerektiği gerçeği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Passport forgery, is a kind of forgery applied by people whose entrance to country and extract to abroad are forbidden or a kind of forgery which enable forgery networks to gain high yields and naturally the forger prefers passports which he can forge easily.In this study Turkish Republic passports and Swedish, Dutch and Belgian passports are examined comperatively in terms of their security features considering minimum security features which ICAO envisages for countries.In conclusion of this study the fact that Turkish Republic passports should have security features which are equal to security features applied to EU countries? passports at least and in a form that well intentioned people should notice this features easily and distinguish the original ones from the faked ones in terms of our country?s ascendance on the international stage and in terms of conformity to EU standarts while proceeding to EU membership is appeared.