Cumhuriyetin modernleşme ideolojisi ve bir muhalefet söylemi olarak İslâmi gelenek: 1923-1960 dönemi
Modernization ideology of the Turkish republic and the İslamic tradition as the opposition discourses (1923-1960 period)
  1. Tez No: 231023
  2. Yazar: HASAN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNAL SAYIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Cumhuriyetin Modernleşme İdeolojisi ve Bir Muhalefet Söylemi Olarak İslâmi Gelenek (1923-1960 Dönemi) adlı bu çalışma, Türk modernleşmesinin tarihsel seyrini ve ona karşı İslâmî gelenekten gelen eleştirileri konu edinmektedir. Çalışmanın ana savı şudur: Türk İslâmcılığı Türk modernleşmesinin anti-tezidir. Yani Cumhuriyetin modernleşmesi esas olarak farklı dünya tasarımına dayanan iki geleneğin mücadelesi şeklinde sürmektedir. Bu bağlamda bu çalışma, Cumhuriyetin modernleşme ideolojisine karşı geleneğin savunmasını üstlenen İslâmcıların söz konusu modernleşme anlayışına, seküler dünya tasarımına, Batıcılık ideolojisine ve pozitivist anlayışa yönelttikleri eleştirileri üzerinde odaklanmaktadır. Bu çerçevede, İslâmcı yazarların metinlerini pozitivizm, laiklik, sosyo-kültürel yapı, ahlâk ve milliyetçilik temaları altında eleştirel söylem analizine tabii tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study named the Modernization Ideology of The Turkish Republic and The Islamic Tradition As The Opposition Discourses (1923-1960 Period), concentrates on the historical progression of the Turkish modernisation and the criticisms against it rooted from the Islamic tradition. The main assertion of the named study is as follows: Turkish Islamic is the anti-thesis of Türk moderisation. So the modernisation of the Turkish republic continues as the struggle between the two traditions which represent different world views. In the connection this study focuses on the criticism of the Islamists, who defend the tradition as against the modernization ideology of the republic, directed towards the understanding of modernisation, the secular world view, the ideology of westernisation and the positivist approach with this perspective this study while analysing the themes like positivism, seculerism, socio-cultural structure, morality, nationalism of the Islamic writers uses the critical discourse analysis.