Kültürler arası iletişim ve etkileşim sürecinde Ferzan Özpetek sineması: Benzerlikler, farklılıklar ve melezlikler
Cinema of Ferzan Özpetek in the process of intercultural communication and interaction: Similarities, differences and hybrids
- Tez No: 231024
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET ÖNÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Sinema, kültürlerarası iletişim ve etkileşim sürecinde, kültürlerin kesişme ve karşılaşma noktasında konumlanmaktadır. Önemli ve etkili bir kültür endüstrisi ürünü olarak sinema, kültürün etkili, akışkan ve dinamik yapısı nedeniyle kültürlerin birbiri arasındaki yapısal etkileşimi ve geçişlerini mümkün kılmaktadır. Böylelikle farklı özelliklere sahip kültürel öğeler arası geçişler söz konusu olabilmektedir.Merkez/başat ya da küresel kültür olarak adlandırılan kültür endüstrilerinin ürünleri, küreselin dışında kalan kültürler için değiştirici ve dönüştürücü bir etkiye sahiptir. Böylelikle küresel kültür, pazar olanaklarının sunduğu geniş coğrafyalarda yerel/otantik kültürlerden beslenmekte ve yerelin melezlenerek tüketilmeye uygun hale gelmesini sağlamaktadır. Sinema endüstrileri de bu alana dahil olmaktadır. Çeşitli sinemalar aracılığıyla filmlerde temsil edilen yerel/otantik kültürel unsurların ticarileşerek merkezin kültürü içine çekildiği, böylelikle değişip dönüşerek kendilerine bir yaşam alanı buldukları görülmüştür. Ferzan Özpetek Sineması da, ticari açıdan ve biçim olarak Anaakım Sineması'nı izlerken, içerik olarak ise yerel ve bölgesel dokudan beslenmeye devam etmektedir. Böylece, Ferzan Özpetek Sineması'nda küresel-yerel etkileşimi ve ara dönüşümlerini bulmak olasıdır.
Özet (Çeviri)
Cinema stands in the conjunction point of intercultural communication and intercultural interaction. As an important and powerful, culture industry output cinema, enables the structured interaction and transition due to the drastic, permeable and dynamic structure of culture itself. In this way different featured cultural elements can blend into each other.Culture industry outputs designated as central/dominant or global culture, have convertible and transformational impacts on cultures especially which cannot be placed in global dimension. By this way global culture can be fed by wide geographies of local/authentic cultures that the market resources serves and helping local values become hybrids in order to consume easily. Cinema industry is also a part of this sphere of business. By various cinemas, local/authentic cultural components are commercialized, drawn into centralized culture and find a living space for themselves after alternation and transformation. Ferzan Özpetek Cinema is also following the Main Stream Cinema on commercial and format dimensions, while keep nourishing from local and regional fabric on the content side. In this way it is possible to find global-local interaction and intermediate transformations in Ferzan Özpetek Cinema.