Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde yargı teşkilatında yapılan reformlar ve istinaf mahkemeleri
Judicial reforms during adaptation process of the European Union and appellate courts
- Tez No: 231046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET İLKER ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Yargı erkinin etkinliğini sağlamak için, adil ve etkili bir hukuk reformuna ihtiyaç vardır. Tarihsel süreçte hukuk adına yapılan ve yapmakta olduğumuz reformların hepsinde ortak hedef; Medeni Batılı Devletlerin yürürlükte kullandıkları hukuk mevzuatlarını ve sistemlerini almak ve kendi ülke insanımıza uygulamak olmuştur. Hukuk reformu için tarihimizde üç önemli dönem vardır. ilki Tanzimat Dönemi, ikincisi Cumhuriyetin ilk kurulduğu dönemde gerçekleştirilen resepsiyon dönemi ve üçüncüsü Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinde gerçekleştirilen ve gerçekleştirilmeye devam edilen yargı reformu sürecidir.Tezimizin, ilk kısmı Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki hukuki ilişkiyi, tarihimizdeki hukuk reformlarını ve Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde yargı teşkilatında yapılan reformları açıklamak olacaktır. Tezimizin ikinci kısmında ise, Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde kabul edilen 5235 sayılı Bölge Adliye Mahkemeleri yani istinaf mahkemeleri kurulmasına ilişkindir. Tezimizde; İstinaf mahkemeleri üzerine yapılan eleştiriler, tarihimizde istinaf mahkemelerinin örgütlenmesi ve 5235 Sayılı Bölge Adliye Mahkemeleri'nin kuruluş, görev ve yetkileri üzerine olacaktır.
Özet (Çeviri)
To make the judicial authority , there is need law reform which is kosher and effective. In the historic process, common aim of the reforms made for law is; taking law legislations systems, which are in force, of Civilized Western Nations and apply them to our nation and people. There is three main periods for law reform in our history; firstly Administrative Reforms Period, secondly Reception Period of first times of republic and judicial reform process is performed and is being performed during the complete membership of the European Union.First part of our the thesis aim is explain jural relations between the European Union and Turkey and our main subject, judicial reforms during adaptation process of the European Union. Second part of the thesis interested in constituting 5235 numbered Circuit Judiciary Courts namely, appellate courts and thesis will be based on criticism for appellate courts, being organized of appellate courts in our history and establishment, mission and authority of 5235 numbered Circuit Judiciary Courts.