Toplumsal örgütlenmelerde internet aracılığıyla halkla ilişkiler
Public relations in social organizations via internet
- Tez No: 231045
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Toplumsal değişim sürecinde, bireysel kimliklerin ve bireysel isteklerin ön plana çıkması ve bireylerin bu hak ve özgürlüklerini tek başlarına elde edememesi toplumsal örgütlenmelerin ve sivil toplum örgütlerinin oluşumunu gerektirmiştir.Sivil toplum örgütleri, toplumsal taleplerin belirlenmesi, ilgili yerlere iletilmesi, bu talepler doğrultusunda baskı yapılması, siyasal ve yönetsel katılımın sağlanması gibi konularda önemli görevler üstlenmektedir. Bu görevlerin yerine getirilebilmesi için de halkla ilişkiler çalışmalarından yararlanmaktadır. Halkla ilişkiler çalışmalarına en çok ihtiyaç duyduğunu düşündüğümüz gruplar olan cinsel azınlık grupları, toplumsal sistemler tarafından baskı altında tutulan gruplardır. Hak ve özgürlüklerini talep etme ya da toplumsal kabul görme noktasında örgütlenme yoluna giden cinsel azınlık grupları, halkla ilişkiler aracılığı ile algı ve tutumlarda değişim yaratmaya çalışmaktadır. Bunun için de, kısa sürede bilgi güncelleştirmesi yapılabilmesi, maliyet olarak daha ucuz olması ve hedef kitleye doğrudan ulaşılabilmesi gibi özellikleri bünyesinde bulunduran internetten yararlanmaktadır.Çalışmada, sivil toplum örgütlerinin ve sivil toplum örgütü niteliği taşıyan cinsel azınlık örgütlerinin toplumsal değişim sürecine katkıları, bu katkıları sağlarken halkla ilişkiler ve internet aracılığıyla yapılan halkla ilişkilerden nasıl yararlandıkları açıklanmaya çalışılmış; cinsel azınlık örgütlerine ait web sitelerinin halkla ilişkiler çalışmalarını ne oranda yansıttığı içerik analizi ile incelenip ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
During the period of social change, that individual identities and individual desires become more important and individuals can not get these rights and freedoms by themselves has made the formation of the social organizations and nongovernmental organizations (NGOs) necessary.NGOs play important roles in determining social demands, conveying them to the concerned places, making pressure for these demands, providing political and managerial participation. To fulfil these duties they get help from the studies of Public Relations. Sexual minority groups, which we think need public relations studies most, are the groups that are kept under pressure by social systems. Sexual minority groups, trying to get organized to get social acceptance or demand their rights and freedoms, try to create a change in the perceptions and attitudes via public relations. For this, it uses internet, which can update information in a short time, is cost-effective, and reaches the target audience directly.In the study, contributions of NGOs and sexual minority organizations having the characteristics of NGOs to the period of change were explained and it was tried to be expressed how they use public relations and public relations via internet while providing these contributions; to what extent the websites belonging to sexual minority groups reflect public relations studies was also tried to be examined by content analysis.