Eddy akımları yardımıyla gögüs kanserinin teşhisi için teorik ve pratik yaklaşım
  1. Tez No: 23105
  2. Yazar: CENK ALDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT CANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Göğüs Hastalıkları, Onkoloji, Electrical and Electronics Engineering, Chest Diseases, Oncology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Biyolojik yapılarla elektromagnetik enerjinin etkileşimlerinin incelenmesi ve anlaşılması bugün pek çok bilimsel kuruluşun ilgilendiği bir konudur. Bu alanda uzun yıllar süren çalışmaların getirtidiği bilgi birikimi vardır. Literatürde görülebileceği gibi bu alanda bilim adamları tarafından pek çok değişik 'uygulama yapılmıştır. EM enerji, kanserin teşhis ve tedavisinde, görüntüleme uygulamalarında avantajları yüzünden tercih edilir. 19. yüzyılda zamanla değişen alanlar karşısında iletkenler üzerinde oluşan elektromagnetik kuvvetlerin algılanması Faraday tarafından tanımlanmıştır. Bu çalışmada biyolojik sistemlerle elektromagnetik alanların etkileşimleri özellikle meme kanseri tümörlerinin saptanması amacıyla ele alınmıştır. Eddy akımlarını ölçmek içn gerekli sistem tasarlanmış ve phantom modeli üzerinde denenmiştir. Sonuç olarak yöntemin uygulanabilirliği görülmüştür. Bu yöntem gelecekte daha da önem kazanacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There is a great deal of interest on the part of the scientific community in identifying mechanisms for interaction of electromagnetic energy with biological media. The current knowledge in this area has been developed in the last years. Potential medical applications are, by and large, the most challinging and exciting to the scientists in this field of research and some of these are reviewed in literature. EM enegy offers certain unique advantages in hyperthermia for canser treatment and for diagnostic imaging applications. In the 19th century,.. Faraday described the detection of electromotive force's in conductors because of the time harmonic fields. In this study the interaction mechanisms of electromagnetic fields with biological systems, specially mammal embedded tumors are investigated. Eddy Current measurement system is designed to observe induced Eddy Current by the electromagnetic field inside the phantom model. Although our results are roughly available, in future, this method will be significant.