Hidrolik sistemlerin etüdü ve taban enjeksiyon presinin dizaynı
  1. Tez No: 23106
  2. Yazar: HÜSEYİN BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Büyük bir hızla gelişen teknolojinin ve günlük yaşantımızın ih tiyaçlarını karşılamak amacıyla plastik malzemelere olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Plastik malzemelere şekil verilmesinde oldukça yaygın olarak kulla nılan enjeksiyon işlemi, basınç altında ergiyik malzemenin kallp içeri sine püskürtülmesi ve orada katılaşarak şekillendirilmesi esasına daya nır. Plastik enjeksiyon makinaları enjeksiyon işlemi ile makro moleküler (polimer) malzemelerin süreksiz olarak üretilmesini sağlayan makinalar- dır. Bu tezde dikey olarak çalışan taban enjeksiyon presinin hidrolik ve enjeksiyon üniteleri, burada kullanılan elemanlar, özellikleri ve kons- trüksiyonu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Necessity of plastic material are increasing contuniously day after day for using if is our life and improsing technology. Injection' process which makes shope plastic material is to spray molten material in to mould under defined pressure. Then if is cooled in to mould. Plastic injection machines produce macro moleculer (polymer) mate rial by injection process. In this thesis, hydraulic and injection units, their using ele ments, characterestics of base injection press which works vertical axis are searches.