Ceza Muhakemesi Hukukunda koruma tedbiri olarak arama
Search as a protection measure in the Law on Criminal Procedure
  1. Tez No: 231113
  2. Yazar: ÖZCAN ERDAGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KASIM KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Tezin konusu, ülkemizin de taraf olduğu başta Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi olmak üzere, birçok uluslararası belge ile koruma altına alınan konut dokunulmazlığı ve özel hayatın gizliliği hakkına bir müdahale niteliği taşıyan ve temel olarak 1982 Anayasası ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununda yer alan arama ile ilgili düzenlemelerdir.Bu şekilde bir çalışmanın yapılış amacı, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe girmesinden sonra yenilenen ceza usul hukukunda arama ile ilgili düzenlemelerin yeniden ele alınması, mülga Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu ile farklılıklara değinilmesi, söz konusu düzenlemelerin eleştirilen yönlerinin örnekler verilerek çözüm önerileri ile açıklığa kavuşturulmasıdır.Tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, arama bir koruma tedbiri olduğundan, konunun daha iyi anlaşılabilmesi adına genel olarak koruma tedbirlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, arama kavramı, niteliği, aramaya hakim olan ilkeler ve tarihi gelişim üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, aramanın amaçları ve şartları konusunda açıklamalar yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise aramanın icrası, sona ermesi, hukuka aykırı olarak yapılan arama ve sonuçları ve arama kararına karşı kanun yolları işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is the regulations concerning search, fundamentally appearing in the Constitution of 1982 and the Law on Criminal Procedure issued under no 5271, which have the characteristics of an intervention to the right of privacy and the immunity of domicile taken under protection by several international documents which Turkey is a party to, lead by the United Nations Universal Declaration of Human Rights and European Convention on Human Rights.The purpose to perform such a study is to rehash the related regulations concerning search in criminal procedure law renewed following the coming into effect of Law on Criminal Procedure issued under no 5271 on June 1, 2005, to discuss its differences with the obsolete Law on Criminal Procedure, and to reveal the criticized aspects of the regulations in questions along with solution offers through exemplifying.The thesis consists of four main headings. In the first section, protection measures as a whole were mentioned to allow the better understanding of the subject, due to search being a protection measure. In the second section, the concept and characteristics of search, principles controlling the search and its historical evolution were discussed. In the third section, explanations were made concerning the purposes and the conditions of search. As for the fourth section; execution of the search, its ending, unlawful search execution, legal remedies against search were formally discussed.