Himmetdede (Horasan Ereni)
Himmetdede (Horasan Ereni)
- Tez No: 231114
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR YUVALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Türklerin İslâmla şereflenmesi ve başta Anadolu olmak üzere günümüzde Müslüman Türkler'in yaşamakta olduğu geniş coğrafyanın manevi ve milli manada şekillenmesinde üç unsur önem arz etmektedir. Bunlar;1.Yesevi Dervişler,2.Horasan Erenleri (Gazi Dervişler),3.Kolonizatör Türk Dervişleri olarak tanımlanmaktadır.Tezimize konu olarak almış olduğumuz Himmetdede, Anadolu'nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasında önemli hizmetler vermiş olan Horasan Erenlerinden birisidir.Amacımız yörede Horasan Ereni olarak bilinen ve makamı bulunan, adı bir beldeye ad olarak verilmiş olmasından dolayı böyle bir konuyu seçtik. Araştırmamız sırasında gördük ki daha önce bu konuyla ilgili her hangi bir çalışma yapılmamıştır. Bu da araştırmamızın bir ilk olması açısından önemlidir.Himmetdede konusunda daha önce kaleme alınmış bilgilerin sınırlı hatta bir bakıma mevcut olmaması çalışmalarımızı olumsuz yönde etkilemiştir. Dönemin genel ve özel kaynaklarına ulaştıksa da Himmetdede konusunda beklediğimizi bulamadık. Bu yüzden kaynak kişilerin vermiş olduğu bilgileri de bir bakıma birbirleriyle değerlendirme yolunu seçtik.Himmetdede Türbesi'ndeki kitabede Seyyid Burhaneddin'in öğrencisi olduğu yazılıdır. Fakat araştırmamız esnasında bunun doğru olmadığını gördük. Himmetdede, Hacı Bayram Veli'nin öğrencisidir. Aynı zamanda Akşemseddin'in de okul arkadaşıdır. Himmetdede'nin doğum tarihi bilinmemekle birlikte, ölüm tarihinin Osmanlı padişahlarından II. Murat'la denk düştüğü de bir rivayettir.Anahtar Kelimeler : Hoca Ahmet Yesevi, Hacı Bayram Veli, Himmetdede, Horasan Ereni.
Özet (Çeviri)
There are 3 factors affecting Turks related to Islam and formation of geography where Turkish Muslims live. These are defined as;1-Yesevi Dervişler2-Horosan Erenleri3-Kolonizatör Türk DervişleriHimmetdede which is the subject of our thesis is one of the Horosan Eren serving for Turkish and Muslim Anatolia.We have chosen this subject due to the fact that Himmetdede is known as Horosan Eren and has chair and also his name is given as a title for a town. We have realized during our studies that there has not been any studies about this subject. Since our study is the first one about this topic, it makes it more significant.The lack of information or absence of knowledge about Himmetdede have affected our studies in a negative way. Even if we have reached the general and special sources, we haven?t satisfied related to our thesis. So we have chosen evaluation method.In the incsription in Himmetdede Tomb, it is written that Himmetdede is the student of Seyyid Burhaneddin. But we have realized during our study that this information has not been true. Himmetdede is the student of Hacı Bayram Veli. At the same time, he is the classmate of Akşemseddin. It is not known the death date of Himmetdede, but there is a scuttlebuth that the death date of Murat II.(one of the Otoman Sultan) is equivalent to Himmetdede.Keywords : Hoca Ahmet Yesevi, Hacı Bayram Veli, Himmetdede, Horasan Eren.