Kula ilçesindeki Türk dönemi yapıları (Manisa)
Turkish term's structure of Kula (Manisa/Turkey)
  1. Tez No: 231126
  2. Yazar: SERAP ERÇİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Manisa Kula'daki Türk Dönemi Yapılarını konu alan bu çalısmada Manisa veKula tarihçeleri ile cografi konumları ele alınmıs, katalog cami, türbe, hamam, çesme,ve köprüden olusan yapılar dahil edilmistir.Çalısma asagıdaki bölümleri içermektedir.Giris bölümünde; konumuzun tanımı, sınırlandırılması, arastırma yöntemiüzerinde durulmustur.kinci bölümde; tarihçe ve cografi konum hakkında bilgi verilmistir.Katalog bölümünde; konumuzu olusturan cami, türbe, çesme, köprü, hamamlarhakkında detaylı bilgiler verilmistir.Degerlendirme bölümünde; cami, türbe, çesme, hamam, köprü yapılarının kendiaralarında plan, malzeme, süsleme bakımından degerlendirmesi yapılmıstır.Sonuç bölümünde; arastırmanın verileri göz önünde bulundurularak yapılarhakkında genel bilgiler bulunmaktadır.Tezin sonunda ise kaynakça, planlar ve fotograflar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
General information about Turkish period constructions examined in Manisa,Kula consist of the sections of short history of Manisa district and Kula subdistrict andgeographical position, catalogue evaluation, result, plans and photos.In introduction part; it is concerned on the definition of the subject matter,limitation, research method.In the second part; information about short history and geographical position hasbeen provided.In catalogue part; detailed information has been provided about mosque, tomb,fountain, bridge, baths, which all included the subject matter.In evaluation part; among the constructions of mosque, tomb, fountain, bath,bridge themselves and of the plan, material, ornament have been evaluated.In conclusion part; general information has been presented via the data of theresearch considered.At the end of the hypothesis, bibliography, plans and photos have been stated.