Laser-optik sistemle üretim hattında boyut kontrolü
  1. Tez No: 23114
  2. Yazar: ABDULLAH KEÇECİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SAMİ YILBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu çalışmada, seri üretim hattı boyunca, üretimde meydana gelen parça boyut hataların belirlenmesi için LASER OPTİK sistem tasarlanmıştır. Böylece normal boyutlardan daha büyük veya küçük olarak, hatalı üretilen dikdörtgen kesitli parçaların tesbiti yapılabilmektedir. Seri üretimde kullanılan bir kısım tezgahlar belirli bir kullanım süresinden sonra farklı aralıklarla hatalı boyutlarda parçalar üretmektedirler. Üretim hattı boyunca, gerek tezgahların gerekse montajda yer alan parçaların, üretim hatalarının tesbiti ve parça boyutlarının kontrolü, Laser sistemi kullanarak, ELEKTRO - MEKANİK bir şekilde yapılması düşünülmüştür. Amaca uygun olarak ilerleme hızı 5 mm/sn olan bir konveyör ile üzerinden geçecek mamulün boyutlarını tesbit etmeye yarayan Laser - Optik sistem kurulmuştur. Konveyör üzerinde hareket eden parçaların referans bir doğru boyunca hareketini ise havalı bir sistem düzenleyerek sağlanmıştır. Böylece parça boyutları optik olarak ölçülüp, dijital sistemle kontrolü ve sayımı yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the present study, Laser Optic System has been designed to determine the product v s dimension faults m the mass production line. Thus, this system provides determination of product in rectangle shape whose dimensions differ from those of normal ones because of faulty producttion. Some machines used in mass production have caused products with faulty dimension, in different time intervals, after they have been used for a definite time. It has been thoght that both machines production faults and products used in assembly can be electro-mechanically determined and the dimensions of product can be controlled by laser system. For the purpose, laser optic system has been set up so that it can determine dimensions of product by means of a conveyor with a speed of 5 mm/sec. An air jet system has been arranged to cause product on a conveyor to move along a reference line.Thus, dimensions of products have been optically measured, controlled and counted by means of digital system.