Hızlı katılaştırma ile üretilen Al-Ni alaşımının yapı, fiziksel ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Rapidly solidified of Al-Ni alloys by the melt-spinning method and investigate on physical and mechanic properties
- Tez No: 23115
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET AL- Ni ALAŞIMLARININ MELT- SPINNING METODUYLA HIZLI KATILASTIRILMASI, FİZİKSEL VE MEKANİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ M. GÖÖEBAKAN Al-Ni alaşımları melt-spinning metoduyla hızlı katılaştırıl- dı. Bunun için, deney sisteminde eritilen Al-Ni alaşımı hız lı dönen pirinç disk üzerine serbest düşürüldü ve hızlı ka- tılaştırılmış şeritler üretildi. Deney, döner diskin hızı deriştirilerek tekrarlandı. Elde edilen şeritlerin fiziksel özellikleri incelendiğinde, şeritlerin geometrik yapısının, döner diskin hızına bağlı olduğu görüldü. Normal katıl aş tın lan Al-Ni alaşımı ve şeritlerin meta- lografik çalışmaları optik mikroskopla yapıldı. Bu inceleme de, alaşımın yapısı ile şeritlerin yapısının farklı olduğu görüldü. X-ışını difraksiyon çalışması, nikel filitre ile monokroma- tikleştirilmiş ve dalga boyu 1.5406 A° olan Cuko ışın demeti -V -kullanılarak yapıldı. X-ışınları difraksiyon çalışmasında! alaşımın yapısı rombohedral olarak bulundu. Şeritler için yapılan çalışmada ise yapının değişmediği görüldü. Alaşım ve şeritlerin yüzey sertliği (mikro sertlik) ölçüldü. Sonuçda şeritlerin yüzey sertliğinin alaşımlardan daha büyük olduğu görüldü. - vi -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RAPIDLY SOLIDIFIED OF Al-Ni ALLOYS BY THE MELT-SPINNING METHOD AND INVESTIGATE ON PHYSICAL AND MECHANIC PROPERTIES. M. GÖÖEBAKAN Al-Ni alloy have been rapidly solidified by the melt- spinning process. The melted Al-Ni alloy is freely fallen on the rapidly rotated brass wheel and rapidly solidified ribbons are produced without vacuum. The experiment is repeated for different rotation speed. The physical proper ties of the ribbons are investigated and found that the properties are depended on cooling velocities of the system. The structure and the hardness of normally solidified Al-Ni alloy and the ribbons are studied by the light microscope. It is found that the structure conformation of the normally solidified alloy is more different than ribbons as expected. X-Ray diffraction study is performed with monochromatized by nickel filter and the wave lenght of Cuko beams is 1.5406 A. - vii -The structure of alloy is obtained rhombohedral crystal structure and the structure of ribbons is also found the rhombohedral crystal structure. Vickers hardness of the alloy and ribbons are measuremented in the hardness studies. It is found that micro-hardness of ribbons are better than alloy. - viii -