Entegre lojistik yönetiminde karar destek sistemleri ve bir uygulama
Decision support systems in integrated logistic management and an application
  1. Tez No: 231167
  2. Yazar: GÖKHAN ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAY ÇELİKÇAPA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Üretim maliyetleri içersindeki en önemli kalemler arasında taşıma ve depolama çerçevesinde yürütülen faaliyetler yer alır. Bütünleşik anlamda bakıldığında lojistik faaliyetler olarak nitelenebilecek bu unsurlardan, rekabetçi maliyet kontrolü sağlanabilmesi, lojistik sistemi oluşturan fonksiyonları entegrasyonu ve bu şekilde yönetilmesi ile ilgilidir.İşletme literatüründe hammadde temini ile ilgili lojistik faaliyetlerin içeriye doğru lojistik, nihai ürünün ise pazara ulaşımı sırasındaki faaliyetlerin ise dışarıya doğru lojistik olarak ayrılması faaliyetlerin eşgüdümlü olarak yürütülmesinde hatalı bir bakış açısıdır. Günümüzde işletmeler, temel fonksiyonlarını ?arayüz? kavramı çerçevesinde entegre etmeye çalışırken, lojistik faaliyetlerin bu bakış açısı çerçevesinde ayrıma tabi tutulması, kuşkusuz rasyonel sonuçlar doğurmayacaktır.Entegre edilmiş bir lojistik sistemde kararların, faaliyet sırası veya yönünden bağımsız olarak tüm operasyonlar üzerindeki etkilerini kapsayacak şekilde alınması gerekmektedir. Bu durum ise karar temel oluşturan değişken sayısının büyük ölçüde artması anlamına gelir. Değişken sayısının artışına paralel olarak belirsizliğin artışı karar kalitesini etkilediğinden, ilgililerin bu konuda bilişim temelli destek alması kaçınılmazdır.Çalışma, belirtilen perspektif doğrultusunda entegre bir lojistik sistemde karar alıcılara yönelik destekleme sisteminin unsurlarını ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, analitik hiyerarşik proses yöntemi kullanılarak, lojistik fonksiyonları rekabet öncelikleri ile karşılaştırılmış ayrıca genel kullanıma yönelik analitik hiyerarşik proses çözümlemeleri sunan uygulama yazılımının yapılandırılmıştır.Anahtar SözcüklerLojistikEntegre LojistikLojistik YönetimiKararKarar AlmaKarar Destek SistemleriAnalitik Hiyararşik Proses
Özet (Çeviri)
The conducted activities within the framework of transporting and storage take place among most important items in production costs. To provide competitive cost control, one of the component feature as logistic activities, is related integration of all functions that form logistic system and conducted that way.In business administration literature, dividing logistic activities about raw material supplying as an inbound logistic and activities accessing final product to market as an outbound logistic is a wrong point of view of conducting activities in coordination. At the present day while enterprises are trying to integrate their basic functions within the framework of ?interface? concept, logistic activities subject to separation in this point of view, will not cause rational results.In a integrated logistic system, decisions must be taken, independently of activity cue or ways, covering all effects on operations. This situation causes increase in number of variables that form a basis to decision. The quality of decision is affected because of increasing number of variable in parallel with increasing uncertainty, the persons concerned taking informatics based support in this subject is unavoidable.This study put forward items of decision maker oriented support system, in line with declared perspective in a integrated logistic system. In addition to this, by using analytic hierarchy process method, logistic functions are compared with competition priorities. Furthermore application software that gives analysis of general use oriented analytic hierarchy process is configured.Key WordsLogisticIntegrated LogisticLogistic ManagementDecisionDecision MakingDecision Support SystemsAnalytic Hierarchy Process