Yahyâ bin Bahşî'nin Menâkıb-ı Emîr Sultân (Menâkıb-ı Cevâhir) adlı eseri -inceleme-metin-
Yahyâ bin Bahşî's Menâkib-i Emîr Sultân (Menâkib-i Cevâhir) research and text
  1. Tez No: 231189
  2. Yazar: HATİCE LİMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KEMİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada öncelikle Emir Sultan ve onun yaşadığı dönemdeki Bursa hakkında ana hatlarıyla bilgi verilmiştir. Daha sonra Menâkıb-ı Cevâhir'in müellifi Yahyâ bin Bahşî tanıtılmış ve ona ait olduğu tespit edilen eserler zikredilmiştir.Menâkıb-ı Cevâhir'in nüshaları, konusu, yazılış sebebi, kaynakları hakkında bilgi verildikten sonra eser, dil ve imlâ özellikleriyle üslûp ve ifade özellikleri açısından incelenmiş ve eserde tespit edilen keramet motifleri, folklorik ve toponomik bilgiler sunulmuştur. Eserin tarihi önemi açıklandıktan sonra seçilen bir nüshası transkribe edilmiştir.Bu incelemeler ve tespitler ışığında Menâkıb-ı Cevâhir'in ve Yahyâ bin Bahşî'nin Tasavvuf ve Türk İslâm Edebiyatı alanlarındaki yeri ve önemi ortaya konmuştur.Anahtar SözcüklerEmir Sultan Yahyâ bin Bahşî Menâkıb-ı Cevâhir Metin inceleme
Özet (Çeviri)
The text firstly gives information about Emir Sultan and Bursa that he lived in. Then the writer of Menâkıb-ı Cevâhir Yahyâ bin Bahşî has introduced and his works are mentioned.After giving information about the copies of the text, subject of it, reason for writing it and the resources used for writing Menâkıb-ı Cevâhir the work is studied on the language, ortography, style and explanation and the miracles, folkloric and toponomic information that are found in the text, are presented. After explaining the historic importance of the work, aselected copy is transcribed.In consequence Menâkıb-ı Cevâhir and Yahyâ bin Bahşi?s pozition and importance in Tasavvuf and Turkısh Islam Literature has presented.Key wordsEmir Sultan Yahyâ bin Bahşî Menâkıbu?l-Cevâhir Research of text