Yahyâ bin Bahşi: Mevlid-i Nebî (İnceleme-metin)
Yahyâ bin Bahşi: Mevlid-i Nebî (Review-text)
  1. Tez No: 586188
  2. Yazar: DUYGU OK
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ İHSAN ÖBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Türk edebiyatında Hz. Muhammed konulu, sayıca zengin manzum ve mensur eser ortaya konmuştur. Bunlardan biri olan“mevlid”türünün edebiyatımızda özel bir yeri bulunmaktadır. Mevlid, Hz. Muhammed'in doğumu, hayatı, miracı, mucizeleri, gazâları, ahlâkı ve vefatını anlatan metinlerdir. Müslümanların Peygamber sevgisini ortaya koymalarına vesile olan bu türün Türk edebiyatındaki ilk örneği Süleyman Çelebi'nin Vesiletü'n-necât' adlı eseridir. 15. yy. da müstakil olarak verilmeye başlanan bu tür çok geniş bir etki uyandırmış ve bu tür eserler yoğun olarak verilmeye başlanmıştır. Mevlid türünde eser verenlerden biri de Süleyman Çelebi ile aynı dönemi paylaşan Yahyâ bin Bahşi'dir. Çalışmamız Bahşi'nin Mevlid-i Nebî adlı eseridir. Eserin Beyazıt Devlet Ktp. (5308/3) ve Süleymaniye Ktp. Tercüman Koleksiyonu'nda (Y 183/1) tespit edilen iki nüshası ele alınmıştır. Çalışma giriş ve dört bölüm halinde hazırlanmıştır. Giriş kısmında dönemin özelliklerine yer verilmiş, ilk bölümde mevlid türü, mevlidin doğuşu ve gelişimi, etkileri, bu türün eser ve şairleri, mevlid törenleri ifade edilmiştir. İkinci bölümde şairin hayatı ve eserlerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde ele aldığımız mevlidin şekil ve muhteva özelliklerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde mevlidin iki nüshası ele alınarak tenkitli metin oluşturulmuş ve özellikle sağlam bir metnin ortaya konması hedeflenmiştir. Sonuç kısımında ise bu çalısmanın değerlendirilmesi yapılmış ve ardından kaynakça verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkish literature, a large number of prose works have been presented on Muhammad. Mevlid, one of them, has a special place in our literature. Mevlid, consist of the texts describing Hz. Muhammad's birth, life, heritage, miracles, ghazals, morality and death. The first example of this genre in Turkish literature, which condute to Muslims to reveal the love of the Prophet, is Vesiletün-necât of Süleyman Çelebi. This kind of work, which was started to be given independent in 15th century arousedhas a very wide effect and such works have been started to be given intensively. One of the works of Mevlid type is Yahyâ bin Bahşi, who shared the same period with Süleyman Çelebi. Our work is called Bahşi's Mevlid-i Nebî. Two copies of the artifacts of Beyazit State Library (5308/3) and Tercüman Collection in Suleymaniye Library (Y 183/1) were discussed. The study was prepared in four sections. In the first part, Mevlid type, birth and development of Mevlid, its effects, artifacts and poets and Mevlid ceremonies were mentioned. In the second chapter, the life and works of the poet are mentioned. In the third chapter, the shape and content of the Mevlid which we have discussed are given. In the four part, two copies of the Turkish version were prepared and a text was created. In the conclusion part, this study was evaluated and bibliography was given.