Güneş ışığı ve renk maddesi (Canthaxanthin) uygulamalarının Japon balığı (Carassius auratus)'nın erken çağda (juvenil) renklenmesi üzerine etkileri
- Tez No: 23121
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZMİ TEKELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Araştırma, Canthaxanthin ve güneş ışığı etkisiyle japon balıklarının (Carassius auratus) erken yaşta renklendirilmesi, renklenmemiş veya az renklenmiş bireylerde kırmızı ve daha canlı renk oluşumu sağlamak amacıyla yapılmıştır. iki ayrı deneme halinde yürütülen araştırmada, Canthaxanthin denemesi, 27.05.1991-25.07.1991 tarihleri arasında, Ç.U. Su ürünleri Yüksekokulu laboratuvar ında, güneş ışığı denemesi ise, 30.07.1991-12.09.1991 tarihleri arasında aynı üniversitenin Ziraat Fakültesi Balık üretim Tesislerinde yürütülmüştür. Her birine, 0,67 g ağırlığında 28 adet japon balığının stoklandıgı 62x30x30 boyutlarında 12 adet akvaryumun kullanıldığı Canthaxanthin denemesinde, yeme karıştırılan değişik oranlardaki (0, 200, 400, 600, 800, 1000 mg/kg) Canthaxanthin ile, 2 tekerrürlü 6 farklı doz grubu oluşturulmuştur. 3üneş ışığı denemesinde ise, her birine 4,26 g ağırlığında 50 adet japon balığının stoklandıgı 0,7x5x0,7 m boyutlarında 4 adet havuz kullanılmıştır. 2 havuzun üstü açık, diğer iki havuzun ise üzeri örtülerek iki tekerrürlü 2 uygulama grubu oluşturulmuştur. Araştırmada elde edilen bulgular ve varılan sonuçlar aşağıda sıralandığı gibi özetlenmiştir. 1- Canthaxanthin denemesinde, ietatistiki anlamda, kırmızı renklilik bakımından 1000 doz grubu, kontrol ve 400 doz grubundan, sarı-turuncu renklilik bakımından 400 lük doz grubu diğer gruplardan daha yükeek olmuş, ancak, yeşil-gri ve beyaz renkler bakımından ise gruplar arası önemli farklılıklar bulunamamıştır. Sonuçda, Canthaxanthin' in renklenme üzerine istenilen düzeyde etkili olamadığı kanısına varılmış ve bunun nedeninin, araştırmada kullanılan 0,67 g ağırlığındaki balığın henüz renklilik oluşturabilecek büyüklükte olmamasına bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This Btudy has been carried out to induce the early pigmentation of goldfish (C.auratus) and to create more bright red and other colore in uncolored or less-colored fish. The research has been conducted as two part. The research on Canthaxanthin has been carried out at the laboratories of The School of Fisheries. The second one on the effect of sunshine has been carried out at The Fishery Station of The Faculty of Agriculture in the period of 30.7.1991-12.9.1991. Total 12 aquaria each containing 28 goldfish (0.67 gr ) were used for Canthaxanthin treatment. Different concentration of Canthaxanthin (0, 200, 400, 600, 800, 1000 mg/kg) were treated with feed and these were used for feeding with two repl ication. In the second part, 4 pond (0,7x5x0,7 m) each containing 50 fish (4,26 gr) wsre used. Two of them were closed by a cover, other two were maintained open to sunshine. The results and conclusions of the study can be summarized as follows.