Doğu Akdeniz bölgesi alglerinin metal, radyoaktivite ve organik madde kirliliğinin incelenmesi
- Tez No: 23122
- Danışmanlar: PROF. DR. HUNAY EVLİYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
76 ÖZET Bu çalışmada deniz alglerinden; yeşil alglerden Enteromorpha linza, Enteromorpha intestinalis, kahverengi alglerden Cystoseira spinosa, sp., Sargassum vulgare, Padina pavonia, Hypnea sp., kirmxzi alglerden Jania rubens ele alınmıştır. Bu alglerin içerdiği Ag, Al, As, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Hg, Mn, Ni, Pb, Se, Zn metalleri incelenmiştir. Bunun sonucunda en çok metal tutan algin aşağıdaki sırayla dizildiği görülmüştür. Sargassum > Jania > Cystoseira > Enteromorpha Algler arasında yapılan karşılaştırmada kahverengi alglerin daha çok metal tuttuğu saptanmıştır. Bu arada yeşil alglerin As, kahverengi alglerin Ag, Al, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Pb, Zn metallerini, kırmızı alglerin ise Hg, Mn, Ni, Se metallerini en çok tuttuğu saptanmıştır. Karadeniz, Ege algleri ile Akdeniz algleri arasındaki karşılaştırmada ise Akdeniz alglerinin Cr dışında daha az metal içerdiği görülmüştür. Alglerin radyoaktif metal içeriği ise özellikle Cernobil olayından sonra önem kazanmıştır. Bu çalışmada alman örnekler Cernobil sonrasına ait olmakla birlikte alglerde radyoaktif çekirdeğe rastlanmamıştır. Aynı bölgeden alınan likenlerde Cernobil sonrası radyoaktif çekirdeğe rastlanmasına karşılık, alglerde bu radyoaktif çekirdeklerin bulunmayışı alglerin kısa ömürlü olmasına veya yükseklere düşen radyoaktif çekirdek bulutlarından denizin etkilenmemesi sebep olarak gösterilebilir. Denizin organik madde ile kirlenmesine ait çalışmada Cystoseira spinosa, sp., Sargassum vulgare ve Padina pavonia alglerinden (C4H6O2) basit formülü ile açıklanabilen polimer bir madde izole edilmiştir. Bu konu literatürde ilk saptamadır. Bütün bu çalışmalar göstermiştir ki deniz algleri deniz kirliliğinin devamlı incelenmesinde bir endikatör olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY In this study the metal, radionuclide and organic compound contamination of algae collected between Mersin and Ulucinar coasts of Mediterranian sea were studied. The tested algae were : Green : Enteromorpha linza Enteromorpha intestinalis Brown : Cystoseira sp. Cystoseira spinosa Sargassum vulgare Padina pavonia Hypnea sp. Red : Jania rubens The analysed metals were : Al, As, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Hg, Mn, Ni, Pb, Se, Zn. The rank of metal contamination in algal divisions, brown algae in general were polluted higher than the other divisions. The range of metal pollution of the algae were as below : Sargassum > Jania > Cystoseira > Enteromorpha The highest metal contamination of the algae were the following : Green algae As Brown algae Ag, Al, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Pb, Zn Red algae Hg, Mn, Ni, S e The comparison of the Aegean, Mediterranian and the Black Sea coasts of Turkey showed that; the metal content of algae was lower in the Mediterranian sea algae.78 The comparison of the metal contamination of algal divisions revealed that brown algae were more polluted than the other divisions. The radionuclide contamination data of algae before and after Chernobyl incident showed that Black Sea algae were influenced more than Mediterranian algae. The pollution of organic substances of algae was also investigated and was found that Cytoseira barbata, Padina pavonia, Sargassum vulgare and Hypnea sp. contain a polymer compound with the unit structure (C4H6O2). As a conclusion it can be stated that the algae can be used for monitoring the contamination in sea water.