Kütahya ve çevresi halk oyunları-oyunlarda kullanılan kıyafetler ve müzikler
Kütahya and neighbourhood folkdances; the costumes and music used in the dances
  1. Tez No: 231233
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL PİŞKİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Halk oyunları, halkın içinde bulunduğu toplumun yaşayış biçimine göre şekillenir. İnsanların doğumdan ölüme kadar geçen sürede yarattıkları maddi ve manevi tüm olgular halk oyunlarının konusunu oluşturmaktadır.Halkbilimi de tüm bu olguları kendine özgü bir biçimde sınıflandıran, çözümleyen ve yorumlayan bir bilimdir. Bu safhalardan sonra elde edilen bulgulardan bir birleşmeye varmayı amaç edinir.Kütahya ve Çevresi Halk Oyunları- Oyunlarda Kullanılan Kıyafetler ve Müzikler isimli bu çalışmamızın konusu; Kütahya merkez, Simav, Domaniç ve Tavşanlı ilçelerinde oynanan oyunlar, oyunlarda kullanılan kıyafet ve müziklerdir.Bu ilçelerin seçilmesinin nedeni coğrafi konumları nedeniyle oluşan maddi ve manevi kültürlerindeki farklılıklar, bunların oyunlarda kullanılan kıyafetler üzerindeki etkisi ve oyunlarındaki farklılıklarıdır. Diğer ilçelerin çalışma içine alınmamasının nedeni ise genel itibariyle oyun ve kıyafetlerde bir benzerliğin bulunmasıdır.Çalışmamızın giriş bölümünde Kütahya ilinin coğrafi özellikleri, konumunu ve tarihi hakkında bilgi verilerek, sosyo-ekonomik özellikleri belirtilmiştir.Çalışmamızın birinci bölümünde oyun kavramı, halkoyunları ve Türk halk oyunlarından bahsettik. Ayrıca dört ilçenin halk oyunlarını derledik. Derlediğimiz, hikâye, türkü gibi halk edebiyatı ürünlerine bu bölümde yer verdik.Çalışmamızın üçüncü bölümünde halk oyunlarında kullanılan kıyafetleri ele alarak, bu kıyafetlerin model özelliklerini ve çeşitliliğini ortaya koyduk.Ekler bölümünde de özellikle bol yer verdiğimiz fotoğraflarla yöre oyunlarının özelliklerini ve kıyafet özelliklerini ortaya koymaya çalıştık.Çalışmamız bir derleme çalışması olduğu için konuyla ilgili diğer bilimsel çalışmalar ikinci planda tutulmuştur.Çalışmamızda özellikle türkü hikâyeleri konusunda kaynak olabilecek kişilerin hayatta olmamaları ve şuan hayatta olanların ise tam anlamıyla konuya vakıf olamamalarından dolayı bu hikâyeler daha önce derlenmiş ve kitap olarak basılmış kaynaklardan alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Folkdance acquires a shape according to the lifestyle of the society which people live in. All the corporeal and incorporeal phenomena people create from their birth to death forms the subject of folkdance.Folklore is a science that classifies analyses and interprets all these phenomena according to its own peculiar way. It aims to reach a common product from the gained findings. The subject of this study named Kütahya and Neighbourhood Folkdances; the Costumes and Music used in the Dances is the dances in Kütahya, Simav, Domaniç ve Tavşanlı and the costumes and music used in the dances.The reason for the choice of these counties is the differences of their corporeal and incorporeal cultures because of their geographical locations, and the impact of these differences on their dances and costumes used in dances. The reason of excluding other counties is that their dances and costumes are generally similar to each other?s.In the first part of the study, the geographic features, position, history and socioeconomic features of Kütahya are described.In the second part of the study, we focused on dance concept, folkdances and Turkish folkdances. In addition to this we compiled the folkdances of the four counties. In this part we also handled the folk literature products like compiled story and folksong.In the third part of the study, we introduced the costumes used in folk dances and the design features and variety of these costumes.In the appendix part, we tried to display the features of the dances and costumes of the district with the help of the photos.Other scientific studies related to the topic were postponed since our study is a compilation study.In this study, folksong stories are quoted from the books that previously compiled and pressed since the people who could be sources passed away, or the people who are alive are not perfectly knowledgeable about the folksong stories.