Türk futbol antrenörlerinin tükenmişlik düzeylerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the burnout levels of the Turkish football trainers
- Tez No: 231232
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkiye Futbol liglerinde görev yapan Türk futbol antrenörlerinin tükenmişlik düzeyleri ve tükenmişliği etkileyen bazı faktörleri saptamaktır.Çalışmanın evrenini Türk futbol antrenörleri oluşturmaktadır. Örneklemini ise; 19 ilde (Trabzon, Ankara, Malatya, Konya, Karaman, Antalya, Isparta, Burdur, Denizli, Erzurum, Kütahya, Manisa, Samsun, Eskişehir, Uşak, Gümüşhane, Bursa, Kocaeli, Mersin) Amatör, 3. Lig, 2. Lig A, 2. Lig B, 1. Liglerinde görev yapmakta olan 1096 Futbol Antrenörü oluşturmaktadır.Çalışmada antrenörlerin görüş ve beklentilerini anlamak için likert tipi bir ölçek olan Maslach Tükenmişlik Envanteri ( Maslach Burnout Inventory) uygulanmıştır. Anket soruları iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kişisel bilgiler saptamak için 19 soru sorulmuştur Anketin ikinci bölümünü ise 22 sorudan oluşan Maslach Tükenmişlik Envanteri oluşturmaktadır. Envanter üç alt bölümden oluşmaktadır; duygusal tükenmişlik, duyarsızlaşma ve kişisel başarı.Araştırma sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS programından yararlanılarak bulgular, frekans dağılımı ve çapraz tablolar halinde sunulmuştur.Bu çalışmada antrenörlerimizin antrenörlük mesleğinden beklentilerinin neler olduğu, çalışma şartlarının nasıl olduğu ve tükenmişlik düzeyleri tespit edilerek çözüm önerileri getirilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; to determine some of the factors that effect exhaustion and exhaustion levels of the Turkish football trainers serve in Turkish football league.Turkish football trainers form the universe of the study. My samples are of 1096 football trainers, 19 from the cities (Trabzon, Ankara, Malatya, Konya, Karaman, Antalya, Isparta, Burdur, Denizli, Erzurum, Kütahya, Manisa, Samsun, Eskişehir, Uşak, Gümüşhane, Bursa, Kocaeli, Mersin) serve in Amateur, 3rd league, 2nd league A, 2nd league B, 1st league.In the study, a likert type scale, The Maslach Burnout Inventory is applied to understand the views and expectations of the trainers. Questionnaire consists of 2 parts. In part 1, 19 questions are asked to determine the personal information. Part 2 contains 22 questions of Maslach Burnout Inventory. Inventory has 3 sub titles, Emotional Exhaustion, Depersonalization and Personal Accomplishment.In evaluating the data obtained at the end of the research is utilized by SPSS program and diagnoses are presented in frequency distribution and crosswise tables.In this study, solutions will be present by determining our trainers expectations from their jobs, working conditions and exhaustion levels.