Kütahya'da yaşayan gayrimüslimlerin sosyo-ekonomik yapıları (1900-1924)
The social-economic status of the non-muslim people living in Kütahya (1900-1924)
- Tez No: 231252
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SARIKOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Sociology, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Osmanlı Devleti XX. yüzyıla son yüzyılı olarak girdiğinde devlet artık yok olmanın eşiğine gelmişti. Avrupalı devletlerin baskıları neticesinde Osmanlı Devleti, bünyesinde yüzyıllardır barındırdığı ve her zaman için adaletli davrandığı gayrimüslim unsurlar açısından çeşitli sorunlarla boğuşmaktaydı. Islahat Fermanı ile gelen her anlamda eşitlik prensibinin bir sonucu olarak zaten ekonomik anlamda durumları Müslümanlardan daha iyi olan gayrimüslimler, reformların da etkisiyle XX. yüzyılda Türklerden bir adım daha önde yollarına devam etmişlerdir. Araştırmamızda, bu unsurların Kütahya'da XX. yüzyıl başlarından Lozan Antlaşması'na kadar geçen süre içerisinde sosyal ve ekonomik durumları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmamızın esas bölümünü oluşturan XX. yüzyılda Kütahya'da yaşayan gayrimüslim unsurlar, Osmanlı Devleti'ndeki duruma paralel olarak refah içerisinde yaşamlarını sürdürmekteydiler. I.Dünya Savaşı'nın getirdiği karışık ortamda dahi Kütahya'da yaşayan gayrimüslimler tehcire tabii tutulmamışlardır. Bu durum onların devletle ve Türklerle olan ilişkilerinde eski iyi ilişkilerini devam ettiğinin göstergesiydi. Fakat Lozan Antlaşması sırasında kabul edilen nüfus mübadelesi gereğince ülke genelinde yaşayan Rum tebaanın Yunanistan'a gönderilmesi neticesinde Kütahya'da her ne kadar iyi ilişkiler söz konusu olmuşsa da burada yaşayan Rumların ayrı tutulması düşünülemezdi. Lozan sonrası Kütahya'da gayrimüslimlerin boşalttığı alanları Türkler doldurmuştur.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire saw the twentieth century as its last and it was at the stage of falling down. With the pressures coming from European Empires and kingdoms, it was having several problems about the minorities it had and governed equitably for centuries. As a result of the equation, in all areas, principle accepted after the charter of innovation (Islahat) the non-muslim people already having better economical facilities proceeded in more better and prior conditions than Turkish people. In our research, it is tried to manifest the economical and social situations and conditions of non-muslim minority in Kütahya in the process from the beginning of the twentieth century till the pact of Losanne. The main element of our research, non-muslim people living in Kütahya in the twentieth century were continueing their life in very good conditions in the Ottoman Country. Even in the chaos of The World War I, the non-muslim people in Kütahya wasn?t subjected to be banished. This situation is the proof of that they had good relationships with Turks and the State. It couldn?t be thought they would be exceptioned from the compulsory immigration in respect of the decisions about the change of civils accepted at the pact of Losanne. After the pact, the places left by non muslims was used and owned by Turkish People.