Teşkilatçı yönüyle Mustafa Kemal (1899-1923)
Mustafa Kemal as an organizer (1899-1923)
  1. Tez No: 231253
  2. Yazar: ÖZGÜR KARSLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ AKSANYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Teşkilat kavramının teorisi, bilimin, düşüncenin ve hayatın geliştiği noktada yeniden yazılabilmek için beklemektedir. Tarihsel bir özne olan Mustafa Kemal, içinde bulunduğu veya bizzat kurduğu teşkilatlarla, geleceğin içerisindeki belirsizliklerde yeni zorunluluklar üreterek, hayatın değişmesine neden olan müdahalelerde bulunmuştur. Bu bağlamda Mustafa Kemal, diğer insanlardan daha örgütlü olan farklı beyin yapısıyla, büyük bir devrimci teşkilatçıdır. Onun devrimci bir hayatla oluşmuş özgün bilinci, geleceğe açık kurucu bir bilinçtir. Gerçekliğin koşullarına göre şekillendiğinden, yarını yetki ile düzenleme yeteneğine sahiptir.Mustafa Kemal, engelleri aşmada teşkilatçılığın biricik seçenek olduğunu daha çocukluğunda keşfetmiştir. Ve hayatında her zaman teşkilatlıdır, teşkilatçıdır. Mustafa Kemal'in yaşadığı dönemde, hayatın dinamikleri içerisindeki hamlelerinin incelenmesi, üst düzeyde bir teşkilatçılığın ipuçlarını verecektir. Çünkü Türk milletinin potansiyeli, Mustafa Kemal'in milli teşkilatıyla harekete geçirilmiş, emperyalistlere unutamayacakları bir yenilgi tattırılmış ve mazlum milletlere örnek olan çağdaş bir devlet kurulmuştur.Bu devletin kurulmasıyla; devrimci süreç rayına oturmuş, Türk milleti karanlıklardan ufukların ötesine taşınmıştır. Küçük yaşta yetim kalan Mustafa Kemal, Türk milletinin egemenliğini eline aldığı gün olan 23 Nisan 1920'yi, Türk çocuklarına bayram olarak armağan etmesiyle, güneşin sofrasında, Türklüğün olduğu kadar, Türklüğün parçası olduğu insanlığın da birleştirici atası olmuştur.
Özet (Çeviri)
The theory of organization concept waits on the point of being developed life, science, and thought as it can be rewritten. As an historical subject, Mustafa Kemal with whose established or personally existed in organizations, made an effect of changing life with creating new necessities to the indefiniteness of the future. From this point of view Mustafa Kemal,with his more organized and different ideology from others, is a great revolutionist organizer. His original concsious arised by his revolutionary life is open to future and founder conscious. As it is shaped according to the conditions of reality, he has ability to regulate the future with his capacity.Mustafa Kemal realized that organization is the unique way to overcome the difficulties when he was a child. And he is always organized, and organizer. The period Mustafa Kemal lived, if dynamics in life was examined, he gave the clues of the highest level of being organizer. Because the potential of Turkish society was activated with Mustafa Kemal?s national organization and unforgettable defeat was experienced by imperialists and contemporary nation which was a sample for oppressed nations was founded.With this foundation revolutionary process put on the right track, Turkish nation carried from darkness to the further of horizon. Mustafa Kemal who became orphan when he was a child, become the unifing ?ATA? of both Turks and mankind, in which Turks are also participated, while presenting 23th April 1920, which was the day of Turkish nation?s declaration of its sovereignty, to the Turkish children.