Endüstriyel pazarlarda Niş Pazarlama: Dema Sanayi A.Ş. örneği
Niche Marketing in indistrial markets: Sample of Dema Group Company
  1. Tez No: 231254
  2. Yazar: TUĞBA AKINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. B. ZAFER ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için önemli rekabet avantajları sunan niş pazarlamanın endüstriyel pazarlarda etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla öncelikle endüstriyel pazarlar hakkında bilgi verilmiş, daha sonra ise niş pazarlama anlayışının; endüstriyel pazarlarda önemi, etkisi belirlenmeye çalışılmıştır.Birinci bölümde; çalışma ile ilgili temel kavramlar dar ve geniş anlamları ile tanıtılmıştır. Bu kavramlardan özellikle Pazar, Pazar bölümleme seviyeleri ve aralarındaki ilişkiler, endüstriyel Pazar bölümleme tanımı, endüstriyel pazarların yapısı ve özellikleri, endüstriyel alıcı davranışı, niş pazarlama kavramı, gelişimi, birçok yönleri ile incelenmiştir.İkinci bölümde ise; endüstriyel pazarlarda niş pazarlamanın tanımı, endüstriyel pazarlarda niş yönetimi, uygulanmasında temel aşamaları, pazara ve tüketiciye odaklanma, veri tabanı oluşturma, pazarı bölümleyip girilecek niş pazarı belirleme, pazarlama stratejisini ve karmasını hedeflenen niş pazara uygun olarak farklılaştırma, endüstriyel pazarlarda niş pazarlama sürecini test etme ve niş pazarda rekabet etme konu başlıkları yer almaktadır.Son bölüm de ise; endüstriyel ürün olan; iş ve emniyet ayakkabıları üreten ve pazarlayan DEMA GROUP A. Ş. ' de niş pazarlama önemi, uygulaması incelenmiştir. Son bölüm örnek şirket analizi (case study) olup, yapılan mülakatlar ve gözlemler sonucunda bilgiler elde edilmiştir.Teoride anlatılanlarla uygulamaya dönük farklılıklar ve benzerlikler mukayese edilmiştir. Bu anlamda teoriye ışık tutacak gözlemler yapılmış, elde edilen bulgular yorumlanarak; çalışmaya anlam kazandırılmıştır. Çalışmada yer alan önem, amaç ve ortaya atılan hipotezlerin çerçevesinde yorum ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study intent to determine the Niche Marketing affects on industrial products and industrial markets, which gives an important competitive advantages to small and middle scale enterprises. With this intend first industrial markets knowledge has been given, later Niche Marketing conception and importance on industrial markets and the effects on operation designated.At the first section industrial markets and industrial receiver behavior and some important related narrows and their wide meanings has been defined. In all these concepts especially definition of industrial markets, industrial receiver behavior and industrial relationships are analyses with several directions.At second section; Development of Niche market, definition, comparing with other marketing understandings including Niche management, basic steps of application, focusing on market and consumers, creating databases, market sectioning and defining Niche market, marketing strategy and differentiations of the market, Niche marketing process testing and competition on Niche market are other subjects in this section.Last section tells us and analyses footwear and safety shoes industrial material manufacturer and marketing company DEMA GROUP`s prospect to importance of Niche marketing and Niche Marketing application. Last section is also a model company case study which becomes together with the interviews done, results of the observations knowledge.In case study theory applies discrepancies and similarities comparison has been done. This diagnosis which is done, light the theory observations has been done at previous sections and put an additional meaning with interpreted meaning has been earned.