İşveren ve yönetici profili açısından cinsiyet ayrımcılığı (ücret, terfi, işe alma): Gaziantep ili örneği
Sex discrimination with respect to the employers and managers' profiles (wage, promotion, recruitment) : Gaziantep province sample
- Tez No: 231278
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kadın işgücünün bir ekonomideki rolü ve yeri uzun yıllar ihmal edilmiş, gereken önem verilmemiştir. 1970'li yıllarda rekabetin artması ile birlikte kadının kalkınmadaki yeri ve önemi ilk kez gündeme gelmeye başlamıştır. Bir ülkede ekonomik kalkınmanın sağlanmasında kadınların eğitim seviyesinin artması ve işgücüne katılım oranının artması büyük önem taşımaktadır.Bu tezin amacı, işveren ve yöneticiler arasında kadın işgücüne bakış açısını, beklentileri ve ayrımcılık ilişkisini açıklamaktır. Türkiye'de konuyu bir bütün olarak ele alan yapıtların sınırlı sayıda olması ve Gaziantep iline ilişkin bu konuyla ilgili herhangi bir çalışmanın yapılmamış olması, çalışmanın yapılmasında en önemli etkendir.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, işgücü kavramı, kadın işgücü ve iktisat kuramının ayrımcılığa yönelik teorileri incelenmiştir. İkinci bölümde, kadın istihdamı ve kadın işgücünün karşılaştığı sorunlar ortaya konulmuştur. Son bölümde ise, Gaziantep ilinde faaliyet gösteren işveren ve yöneticilerin kadın işgücüne bakış açısını ölçmeye yönelik uygulamaya yer verilmiştir. Uygulama bölümünde işveren ve yöneticilerin kategorize edilmiş niteliklerine bağlı olarak belirli parametreler seçilerek kadın işgücüne bakış açıları analiz edilmiştir. İstatistiksel hipotezlerin ölçümü için SPSS (15.0) programı, araştırma hipotezlerinin ölçümü için Faktor Analizi , tek yönlü varyans (ANOVA) , T-Testi analizleri yapılmıştır.Sonuç bölümünde ise, çalışma genel hatlarıyla ortaya konulmaya çalışılmıştır. İşveren ve yöneticilerin Gaziantep ilinde kadın işgücüne bakış açısına ilişkin vurgular yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The role of female labour force in economics has been ignored and neglected for a long time. In 1970s, when the level of competition increased, women role and importance at the work was first noticed. For the development of a society?s economy, it is highly important women are well educated and they participate in work labour.The aim of this study is to explain the view of managers and employers towards women labour and their expectations and whether there is a discrimation between men and women at work. That their little research has been carried out regarding the issue completely and no research has been carried out in Gaziantep about the issue of this study.The study is composed of three main chapters. In the first chapter, the definition of labour force, women labour and the theories regarding the economics of discrimination in the literature employment have been analyzed. In the second chapter, the employment of women in the work place and the problems women face there have been put forward. In the final cheapter, some tests to get the view points of managers and employers towards in Gaziantep city are analyzed. In this chapter, the views of managers and employers towards women labour have been analyzed according to same particular categorized qualities of managers and employers. For statistical analysis, SPSS (15.0) program has been used, Factor Analysis, ANOVA t-test have been used to test the hypotheses.In the final chapter, the study is put forward as a final draft. Some comments on the views of managers and employers regarding the women labour have been made.