Türkiye'de gençlerin kariyer planlamasını etkileyen faktörler ve üniversite hazırlık öğrencileri üzerine bir araştırma
The factors affecting the career planning of the youth in turkey and a research on university preperation students
  1. Tez No: 231277
  2. Yazar: ORHAN ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bilgi çağındaki gelişmelere paralel değişen yeni yönetim anlayışları; insanı daha merkeze alan uygulamaları da beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla insan kaynakları departmanları bu dönemdeki önemlerini biraz daha arttırma imkanı bulmuşlardır.Bilgiye ve teknolojiye katma değer katabilen insan olduğundan dolayı onun gelişimi ve değerinin yükseltilmesi çabaları ? kariyer planlama ? kavramını ortaya çıkartmıştır. Üç boyutlu ele alınan kariyer planlamanın ilkini; organizasyonun amaçlarına hizmet edecek organizasyonel kariyerin planlanması, ikincisini bireyin kendi hedeflerine odaklandığı bireysel kariyer planlaması ve son olarak da bunların uyumlaştırma çabaları oluşturmaktadır.Bu çalışmamız da hedef, gençlerin kariyer planlamasına etki eden faktörleri ve bu faktörlerin hangi düzeyde etki yaptığını ortaya koymaktadır. Bu amaç doğrultusunda konuyla ilgili literatürden araştırmanın teorik kısmı hazırlanmıştır. Çalışmanın araştırma bölümü için, araştırmacı tarafından hazırlanan anket üniversite sınavına girecek olan 300 öğrenciye uygulanmıştır. Nitel araştırma ise 20 üniversite hazırlık öğrencisi, 9 okul yöneticisi ve 3 özel sektör temsilcileri üzerine yapılmıştır.Anket sonucu elde edilen bilgilerin çözümlenmesi SPSS 15 paket programında bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiştir. Anketin güvenilirliği alfa katsayısı kullanılarak test edilmiştir. Faktör analizi gerçekleştirirken, varimax yönlendirme metodunun da kullanıldığı çalışmada, tanımlayıcı özelliklerin özetlenmesinde frekans ve yüzde istatistiklerinden yararlanılmıştır. Faktörlerin demografik özelliklerine göre farklılaşma durumunun belirlenmesinde ise de t-testi ve tek yönlü varyans analizi tekniklerinden faydalanılmıştır. Gençlerin kariyer planlamasını etkileyen faktörlerin önem dereceleri ise Friedman testi ile belirlenmiştir. Ortaya çıkan bulgular tablolar ve grafikler halinde sunularak yorumlanmıştır.Nitel araştırma sonuçlarına ise içerik analizleri gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçlara ait yorumlar, nicel analizle beraber yapılmıştır.Araştırma sonucunda; nicel ve nitel araştırmada çıkan benzerliklere yer verilmiş, farklılıkların oluşmasındaki sebeplere yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.Anahtar Kelimeler : Gençlik, Kariyer, Kariyer Planlaması.
Özet (Çeviri)
The new aspects of management that was changed parallel by the improvements in a knowledge age bring applications taking human closer to the focus. Thus; Human Resource Departments find the opportunities in this term to increase their own values more.Because of giving added values to both knowledge and technology by human beings, concept of ?Career Planning? was found out by the struggles to enhance and to develop of them. The first dimension of three dimensioned career planning is organizational career planning. The second one is self-career planning and the last one is harmonizing both of them.Our study also aims at showing the factors that influence the career planning of the youth and effective levels of them. Theoretical part of this study was extracted from the related literature by the mentioned purposes above. A questionnaire prepared by the researcher was applied to 300 students who are on the way of entering the university selection examination (OSS). The qualitative study was also applied on 20 preperatory students of university, 9 school managers and 3 managers of private sectors.The findings of the quantitative research were analyzed by SPSS 15. Confidence of the questionnaire was tested by using crookback alpha coefficient. Then the factor analysis, frequency and percentage statistics were applied for summary of identitive properties. At the time of finding out the factors which are changed according to the demographic features, t- test and one- way variant analysis techniques were used. The importance of degrees of factors that influences the career planning of the youth was also determined by Friedman test. All data were discussed by giving tables and graphics.Internal analysis applied on the results of the qualitative research and the comments were written with the related results of quantitative analysis.In the conclusion of the study, Similarities between quantitative and qualitative research study were expressed and the solution advices related to the reasons of differences were also recommended.Keyworrds: Youth, career, career planning.