Avrupa birliği sürecinde emek faktör mobilitesi ve Türkiye
Labour factor mobilitiy in the accession into European Union and Turkey
  1. Tez No: 231339
  2. Yazar: CANAN YAĞIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENSAR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Uluslararası emek göçü artan gelir esitsizlikleri ve azalan göç maliyetleri ile birliktedünya genelinde ülkelerin gündemini her geçen gün daha fazla mesgul etmektedir.Artan bölgesel isbirlikleri de bu göç sürecini hızlandırmaktadır. Bu çalısma AvrupaBirliği'ne (AB) katılma sürecinde olan ülkelerin ve birliğin kendisinin karsılastığıönemli bir iktisadi ve sosyal problem olan uluslararası emek göçünü incelemeyiamaçlamaktadır. Özellikle 2004 Genislemesi ile birlikte AB' nin gerçekte korktuğubasına gelmedi. Görünen her iki tarafından bu ortaya çıkan emek hareketliliğindenkarlı çıktığı seklindedir. Fakat Türkiye'nin nüfus büyüklüğü ve iktisadi kalkınmıslıkdüzeyi ve AB'nin kendi içinde artan sosyal huzursuzlukları, AB'nin bu problemedaha duyarlı yaklasmasına neden olmaktadır. Bu yüzden bu çalısma hem AB hem deTürkiye için önümüzdeki dönemlerde de önemini koruyacak tartısmalı bu konuyuarastırmayı amaçlamaktadır. Türkiye bu süreçte yani AB'ine üyelik sürecinde emekgöçünün getirilerini ve maliyetlerini düsünmek zorundadır. Bu tartısma Türkiye'ninAB üyeliğine bu konuda hazırlıklı olması gerektiğini de göstermektedir. Herseydenönce göçün, özellikle nitelikli emek göçünün, doğuracağı maliyetleri azaltmak içinülkede çalısmanın getirisini artırmak için verimliliği artırıcı politikalar izlenmelidir.Dahası özellikle Türkiye'nin ileri teknoloji gerektiren alanlarda emek açığınıgidermek için mevcut AB ülkelerinden emek göçünü tesvik edici politikalarizlemelidir. Bu doğrultuda yeni üye olan ülkelerin de tecrübelerinden yararlanarakAB'ine giris sürecinde karsılasacağı problemleri asgariye indirecek politikalarizlenmelidir.
Özet (Çeviri)
International labor mobility along with increasing income inequalities and decliningmigration cost occupies the the agenda of the world. The increasing regionalcooperations also fasten this process. This study aims at analyzing a significanteconomic and social problem of international labor migration which the members inthe participation process to the European Union (EU) and the Union itself face.Especially the eastward expansion of the EU in 2004 did not create anydisppointment for the EU. It seems that each side benefited from this expansion.However the population size and relatively economic backwardness of Turkey andsocial tension within the EU makes the EU more sensitive about the free labormobility within the EU. Hence the objective of this study is to elucidate this criticalissue. Turkey, in this process, thus during the accession phase to the EU, has toelaborate the costs and benefits of the free labor mobility and should be ready for thisissue in the future. First of all, Turkey has to pursue policies that increaseproductivity that wil lead to a rise in return of work in the country. Further via laborinducing labor migration policies she can draw migration from the sectors in whichshe has qualified labor gap. From this perspective, she, by benefiting from theexperiences of newly accepted countries to the EU, should follow appropriate policesto minimize the problems she will likely face during the process of accession to theEU.