Abdülmecid b. Eş-Şeyh Nasuh b. İsrail'in 'el-Hüda ve'l Felah' isimli eserinin edisyon kritiği ve tanıtımı
Abd al-Majid b. al-Shaikh Nasuh al-İsrail and the edition criticism and introduction of his commentary on the Qur'an ?Al Huda Va?l-Falah?
  1. Tez No: 231367
  2. Yazar: HARUN ULUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Abdulmecîd Efendi'nin hayatı hakkında kay¬naklarda yeterli bilgi mevcut değildir. XVI. yüzyıl Osmanlı ulemâsından olan Abdülmecîd b. Şeyh Nasûh b. İsrail, başta tefsir olmak üzere çeşitli ilim dallarında eser veren çok yönlü bir şahsiyettir. Tasavvufî bir çevrede yetişen müellif, insanların Kur'ân'ın rehberliğinde dünya ve âhiret saadetini hedeflemiş ve bu amaçla Kur'ân tefsirine yönelik bazı eserler kaleme almıştır. Benimsemiş olduğu tasavvufi yöneliş onun ilmî anlayışına ve eserlerine de yansımıştır. Nitekim çok sayıda eser kaleme aldığı tefsir saha¬sındaki eserleri işârî tefsir anlayışına örnek teşkil edecek tarzdadır. Bu eserler toplumun en çok okuduğu sûre tefsirleri ve bazı konulu tefsirlerden oluşmaktadır.Giriş bölümünde temel esaslar ve çalışmanın metodu, özet halinde verilmiş olup, bu çalışma bir sonuç ve bibliyografya ile sona ermektedir.Bu tezde once Abdülmecîd Efendi'nin hayatı hakkında bilgi verilmiş, çeşitli kütüphanelerde bulunan ellinin üzerinde yazma eserinin tespiti yapılmış ve bulundukları yerler gösterilmiştir. Ardından `el-Hüda ve'l-Felah' adlı eserinin edisyon kritiği yapılmıştır.Son olarak da tefsir metodu çerçevesinde müellifin söz konusu eserinin ilmi değeri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is no enough information about the life of Abdulmecid Efendi. Abd al-Majid b. Shaikh Nasuh b. İsrail, the Ottoman scholar lived in 16th century, wrote a lot of works on Tafseer and other Islamic sciences. Growing up in a mystical environment, he aimed at the happiness of people with the guidance of the Qur?an both in this world and the hereafter. So, he composed various books on the disciplines of the Qur?anic commentary. His mystical understanding did influence his understanding of knowledge and it refleeted on his writings. For instance, he has vvritten many books about the Quranic commentary, these all are examples of mystical Quranic commentary. These books are about tafseer of surahs and some verses frequently read by the people.In the introduction, the basic bases and methods of the study had been given briefly, this essay ends with a conclusion and bibliography.This thesis aims to provide some information on the life of Abd al-Majid Afandi and his works in the different libraries, all of which are manuscripts. It also tries to indicate the academic value of ?al Huda va?l-Falah? his important work on tafseer.