Marka Hukukunda rüçhan hakkı
The priority rights in Trademarks
  1. Tez No: 231383
  2. Yazar: FATMANUR MORAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Marka açısından geçerli olan marka başvuru ve tesciline ilişkin rüçhan hakkı, önceki başvurudan ya da markanın taşıdığı mal veya hizmetler üzerinde daha önce sergilenmesinden doğmaktadır. Rüçhan hakkı, altı aylık süre içinde kullanılması gereken bir haktır. Bu haklardan başvuru rüçhanı marka hakkını coğrafi alan, sergi rüçhanı ise zaman bakımından genişletmekte ve güçlendirmektedir.Bu çalışmada, rüçhan hakkı kavramı ve bu kavramın farklı yasal düzenlemelerdeki durumu açıklanmış, rüçhan haklarından başvuru ve sergi rüçhanının özellikleri, unsurları ve rüçhan hakkının hükümleri anlatılmıştır.Bu çalışmanın ana amacı, marka hukuku açısından rüçhan kavramının açıklığa kavuşturulması ve rüçhan hakkı başvurusunun nasıl gerçekleştirildiğinin ve hükümlerinin neler olduğu Yargıtay kararları ışığında belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
The priority rights related to trademark request and registration arise from an earlier requesting or registring out of country. Priority right, is the right that have to be used during six months. The convension priority widens and strengthens trademark rights in point of geographic area and the registration priority in point of time period.In this study, explained the term of priority rights in case of different law arrangements, registration of priority rights, features and components of exhibition priority, rules of priority rights.The aim of this study, analyzing priority rights in case of trademark law, determining the process and rules of priority right requesting in light of Supreme Court.