Spinoza'da çokluk fikri ve Antonio Negri düşüncesine yansıması
The idea of multitude in Spinoza and its reflection on Negri?s thought
- Tez No: 231414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ONUR İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, Marksizm'in günümüzdeki en önemli temsilcilerinden biri olan Antonio Negri'nin, Spinoza'nın çokluk fikrini nasıl bir gaye ile hangi kanallardan devşirdiği analiz edilmiştir. Bu bağlamda, Spinoza'nın temel eserleri üzerinden bir çokluk okuması yapılmış, kavramın Spinoza düşüncesindeki anlamına ulaşılmıştır. Bunu takiben Negri'nin, Spinoza okumaları irdelenmiş ve neticede küreselleşme çağında çokluk fikrini neden tercih ettiği ve nasıl kullandığı ortaya çıkarılmıştır. Çalışmada, özelde Negri'nin, Spinoza'nın kavramları ile küreselleşme içinde demokratik ve adil bir imkan bulduğu sonucuna ulaşılırken, genelde ise Marksizm'in, Althusser ile başlayan ve Negri ile devam eden, Hegel'den, Spinoza'ya referans dönüşümünün nedenleri ve sonuçları ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to analyze why and how Antonio Negri, one of the most important representatives of Marxism today, adopted the idea of multitude in Spinoza. For this aim, a reading of the idea of multitude in Spinoza?s own works is done and thus the meaning of concept in Spinoza is revealed. After that, by examining Negri?s reading on Spinoza, we have finally exposed why Negri prefers this concept and how he adopts it in the globalization era. The study concludes in particular that Negri finds a democratic and fair means in Spinoza?s terms for globalization process, and in general that the reasons for, and the results of, the shifts in references from Hegel to Spinoza in Marxism, beginning with Althusser and continuing by Negri, is revealed.