A comparative study of gender representation in english teaching coursebooks in the 1970s and the 2000s
1970'lerde ve 2000'lerdeki ingilizce öğretimi ders kitaplarındaki cinsiyetin yansıtılmasının karşılaştırmalı bir çalışması
  1. Tez No: 231413
  2. Yazar: JÜLİDE AHU TUTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY KÖNİG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
İngiliz Dili Öğretimi, politik, ekonomik, kültürel ve cinsiyet ideolojilerini yayma konusunda rol oynayan önemli bir küresel pazardır. Cinsiyet konusu, son otuz yıldır disiplinlerararsı bir bakış açısıyla çalışılmaktadır.Temelde cinsiyet odaklı içerik analizi olan bu tezin amacı cinsiyet ideolojilerinin 1970'lerde ve 2000'lerde basılmış ders kitaplarıyla nasıl yansıtıldığını araştırmaktır. Bu çalışmayı yürütürken, 1970'lerden ve 2000'lerden üçer ders kitabı incelenmiştir.Bu tezde, cinsiyet ideolojisini yansıtan okuma metinleri ve fotoğraflar incelenmiştir. Bu çalışmada odak noktası kadın ve erkek karakterlere verilen kalıplaşmış cinsiyet rolleridir.Tezde farklı araştırmacılar tarafından önerilen kılavuz ilkeler ve listelerin bir birleşimi veriye uygulanmış ve sonuçlar hem niceliksel hem de niteliksel olarak değerlendirilmiştir.Anahtar SözcüklerCinsiyet, Cinsiyet İdeolojisi, Cinsiyet Rolleri, Cinsiyet Tektipleyiciliği?
Özet (Çeviri)
English Language Teaching is a significant global marketplace, which plays significant roles to distribute political, economic, cultural and gender ideologies. The issue of gender in the coursebooks has been studied with an interdisciplinary perspective in the last 30 years.The thesis is mainly a gender-based content analysis which aims to investigate how the gender ideology is transmitted via the coursebooks published in the 1970s and the 2000s. While conducting the study, three coursebooks from the 1970s and three coursebooks from the 2000s are examined.In this study, the reading texts which reflect gender ideology and the photos are examined. Throughout the study, the main focus is on the stereotyped gender roles given to male and female characters.The combination of the guidelines and checklists suggested by different scholars are applied to the data in the study and the results have been analyzed both qualitatively and quantitatively.Key WordsGender, Gender Ideology, Gender Roles, Gender Stereotyping?