Türkiye ekonomisinde bölüşüm ve büyüme ilişkisisinin uzun dönem analizi (1923-2005)
Long-run analysis of the relationship between distribution and growth in turkish economy(1923-2005)
  1. Tez No: 231420
  2. Yazar: HÜSEYİN TAYLAN EĞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ MIHÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bölüşüm ve büyüme arasındaki ilişki iktisat biliminin önemli tartışma alanlarından birisidir. Her iki değişen arasında dinamik karşılıklı ilişkiler mevcuttur. 1923?2005 yılları arasında özellikle ücret-kâr bileşimindeki değişmelerin bu dönemde iktisadi büyüme üzerindeki etkilerini Neo-Kaleckiyen büyüme yaklaşımlarını kullanarak araştırmak ve Türkiye Ekonomisinin büyüme rejimini belirlemek çalışmanın temel amacıdır.Neo-Kaleckiyen analizde efektif talep merkezde yer almaktadır ve analiz ücretlerin maliyet ve talep olarak ortaya çıkan ikili rolüne dayanmaktadır. Bu bağlamda Neo-Kaleckiyen analiz genel yaklaşımdan farklı olarak ücretler ile büyüme arasında pozitif ilişkiler de olabileceğini savunmaktadır. Ücretlerle pozitif ilişkili olan büyüme rejimi ücret-çekişli stagnasyonist, negatif ilişkili büyüme rejimi kâr-çekişli exhilarasyonist olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışma Neo-Kaleckiyen çerçevede uzun dönemde bölüşüm ilişkilerinin betimlenmesini ve betimleyici tartışmaları tamamlamak amacıyla 1950?2001 döneminde Toplam İmalat Sanayinde ücret, kâr ve büyüme değişkenleri arasındaki ilişkilerin ekonometrik tahminini içermektedir. Çalışmanın sonuçları Türkiye Ekonomisi ile ilgili yapılan Neo-Kaleckiyen çalışmalarla uyumlu olarak büyüme yapısının ücret-çekişli stagnasyonist olduğuna dair bulgular sunmaktadır.Anahtar SözcüklerBölüşüm, Büyüme, Ücret, Kâr, Stagnasyonist Büyüme Rejimi, Exhilarasyonist Büyüme Rejimi, Türkiye Ekonomisi, İmalat Sanayi
Özet (Çeviri)
The relation between distribution and growth is one of the important controversial field of Economics. There is a dinamic interaction between these two variables. Searching the effects of changes of wage-profit composition on economic growth between 1923-2005 and determining the growth regime of Turkish Economy by utilizing Neo-Kaleckian approaches is the main aim of this study.In the Neo-Kaleckian analysis, effective demand takes place at the core and the analysis depends on dual role of wages being cost and demand. In this context, Neo-Kaleckian analysis,different from general approaches, suppose that there may be positive relations between wages and growth. While positive related growth with wage is called wage-led, stagnasyonist growth regime, the negative related growth with wage is called profit-led, exhilarasyonist growth regime. This study includes the descriptions of distribution relations during the period 1923-2005 and the econometric estimation of the the relations between wage, profit and growth in the period 1950-2001 in the Total Manufactring Industry with the aim of completing descriptive arguments. Consistent with the other Neo-Kaleckian study relating with Turkish economy, the results of the study provides stagnasyonist findings about growth structure of Turkish Economy.Key WordsDistribution, Growth, Wage, Profit, Stagnasyonist Growth Regime, Exhilarasyonist Growth Regime, Turkish Economy, Manufactry Industry